Bude to iba druhýkrát, čo sa elitná päťdňová súťaž odohrá mimo Japonska. Prvýkrát sa tak stalo práve v Royal Albert Hall v roku 1991. Píše o tom agentúra AP.
Organizátori dúfajú, že vzbudí rovnaké nadšenie ako pred viac ako tromi desaťročiami, keď tento hlboko rituálny šport halu vypredal a prilákal publikum aj k televíznym obrazovkám. „Nešlo len o podujatie tu v sieni,“ hovorí šéf Royal Albert Hall James Ainscough.
„Bola z toho národná udalosť. Ľudia o tom hovorili na pracovisku. Po celej krajine ste mohli vidieť deti hrať sa na sumo na ihriskách. Takže je to veľká česť a veľký dôvod na nadšenie privítať tu turnaj späť v roku 2025,“ dodáva.
Návrat japonského národného športu do Londýna zdržalo hneď niekoľko faktorov, vrátane série škandálov v sumo, finančnej krízy a tiež pandémie covidu-19.
Avšak organizátori veria, že teraz je vhodný čas, pretože sumo sa dostalo do popredia záujmu.
Do tajov tohto športu, ktorý má korene siahajúce 1500 rokov späť, teraz zasväcujú publikum hneď dve série uvedené na streamovacej platforme Netflix.
Čítajte viac KVÍZ: Hokkaido, onsen, kimono, Fudži, origami... Čo všetko viete o Japonsku?Tento rok tiež spoločnosť Hanshin Contents Link otvorila novú halu pre zápasy sumo v Osake, treťom najväčšom meste v Japonsku. Tá láka turistov na zápasy i vysvetľujúce výstavy.
Organizátori športového sviatku v Londýne dúfajú, že sa im podarí predstaviť bohatú japonskú kultúru i japonský tradičný šport, ktorý stavia proti sebe dvoch mužov ťažkej váhy odetej len v bedrovej rúška pri teste vzájomnej sily a techniky.
Víťaz predchádzajúceho turnaja konaného v Británii Nobujoši Hakkaku prezývaný „Buldog“ a terajší predseda Japonskej asociácie sumo spomínal, že jediná vec, ktorá ho vtedy znervózňovala, bola príprava na víťazný prejav v angličtine.
Na slávnostnom podujatí sa zúčastnil aj japonský veľvyslanec v Londýne Hiroši Suzuki, čo len odráža dôležitosť podujatia pre Japonsko.
Organizátori sľubujú, že diváci uvidia aj ukážku japonského divadla kabuki a ďalšie japonské tradície.
Hlavnou atrakciou ale boli zápasníci. Kitanowaka a Fukucuumi sa snažili energicky predviesť svoj šport.
Odetí len v mawaši, teda slávnostnej zástere, sa proti sebe postavili na podložke pred pár desiatkami novinárov.
Veľkí muži do seba vrazili a bolo počuť plieskanie nahých tiel. Vonku potom zvliekli svoje kimoná a v ľadovom novembrovom vzduchu sa nechali vyfotiť pri tradičnom londýnskom čiernom taxíku.
Zdalo sa, že im nič nevadí. Ani zima, ani požiadavky fotografov, aby sa postavili tak či tak.
Za nimi sa týčila koncertná sieň a obaja muži robili, čo mohli, aby boli správnymi veľvyslancami športu sumo.
„Sumo je zaujímavou kombináciou kultúry, rituálu, športu a nadšenia,“ hovorí Ainscough.
„A dostať sumo znovu do Royal Albert Hall nevytvára len športové podujatie, ale aj okamih, keď sa môžeme učiť a inšpirovať sa inou kultúrou a iným súborom princípov, podľa ktorých žiť. Je to moment, keď si všetci môžeme byť blízki,“ uzatvára.
Čítajte viac 70 000 ich padlo, on jediný prežil: O zázraku, ktorý odolal smrtonosnému živlu a dojatí ľudia mu venovali 1,5 milióna Čítajte viac Krajina, kde je 9 miliónov prázdnych domov: Dediči ich núkajú aj zadarmo Čítajte viac Vydesení turisti v Grécku museli vystúpiť z trajektu a brodiť sa hlbokou vodou s batožinou na hlave