3. Paríž, Francúzsko (1900)
Parížske metro otvorilo svoje brány počas svetovej výstavy v roku 1900. Prvá linka spájala Porte de Vincennes s Porte Maillot a bola považovaná za technologický zázrak svojej doby.
Parížske metro je známe svojou architektonickou estetikou, najmä nádhernými secesnými vstupmi, ktoré navrhol Hector Guimard. S viac ako 300 stanicami na ploche iba 105 km² má jedno z najhustejších pokrytí na svete.
4. Budapešť, Maďarsko (1896)
Linka M1, známa aj ako Millennium Underground, bola otvorená pri príležitosti osláv tisíceho výročia založenia Maďarska. Je to najstaršie metro na európskej pevnine a od roku 2002 je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.
Aj po viac ako storočí je táto linka stále funkčná a vďaka svojim zachovaným historickým staniciam poskytuje cestujúcim autentický pohľad do minulosti.
5. Berlín, Nemecko (1902)
Berlínske metro, známe ako U-Bahn, začalo svoju prevádzku v roku 1902. Prvá trať spájala oblasti Warschauer Straße a Zoologischer Garten.
Zaujímavosťou je, že berlínsky systém sa musel po druhej svetovej vojne a rozdelení mesta prispôsobiť rôznym politickým a geografickým zmenám. Napriek týmto výzvam si zachovalo svoju významnú úlohu v mestskej doprave.
Najstaršie metro systémy sveta nie sú len dopravnými uzlami, ale aj kultúrnymi a historickými ikonami. Od parných vlakov po moderné súpravy – tieto podzemné siete pripomínajú, ako mestá rástli a adaptovali sa na potreby svojich obyvateľov.
Prechádzka po starých staniciach metra môže byť cestou do minulosti. Či už ide o starobylé kachličky v Budapešti, ikonické trasy v Londýne, alebo historické chodby Paríža, metro zostáva živým symbolom pokroku a inovácií.


