Renomovaný architekt David Fisher predstavil návrh na výstavbu unikátneho „dynamického mrakodrapu“, ktorý by bol vyšší ako slávny londýnsky The Shard a zároveň by mal 80 poschodí schopných otáčať sa o 360 stupňov.
Táto fascinujúca stavba, známa ako Dynamic Tower, by sa mohla stať jednou z najvyšších budov sveta s výškou 387 metrov, píše The Sun.
Jej špecifikum spočíva v tom, že každé poschodie sa môže otáčať nezávisle od ostatných. Výsledkom by bolo, že veža by nikdy nevyzerala rovnako – jej tvar by sa menil podľa želania rezidentov.
Ako vznikla táto myšlienka?
David Fisher prišiel na tento nápad pred viac ako dekádou, keď stál na Olympijskej veži v New Yorku. Ako sám hovorí: „Všimol som si, že z určitého miesta bolo možné vidieť East River aj Hudson River, obe strany Manhattanu. Povedal som si: Prečo neotočiť celé poschodie, aby všetci mali výhľad na oba rieky aj na katedrálu sv. Patrika?“
Prvotná predstava vznikla už v roku 2008, no dlho nezískala dostatočnú podporu. Až kým projekt neupútal pozornosť Dubaja, ktorý je známy svojimi architektonickými experimentmi.
Ak by sa veža postavila, zaradila by sa medzi najvýznamnejšie dominanty mestaDokončuje sa prvý slovenský mrakodrap, kolaudovať sa začne v lete, rozšírenie nákupnej zóny centra Eurovea príde na rad už v máji.
Čo všetko veža ponúka?
Dynamic Tower nie je len o vizuálnej inovácii. Fisher navrhol viacero revolučných prvkov:
- Hlasové ovládanie otáčania poschodí – Rezidenti by mohli jednoducho meniť výhľad podľa nálady alebo príležitosti.
- Energetická sebestačnosť – Budova by bola vybavená 79 horizontálnymi veternými turbínami medzi poschodiami a solárnymi panelmi na streche. Tieto prvky by zabezpečili dostatok energie na jej prevádzku.
- Parkovanie v oblakoch – Rezidenti by mohli svoje autá zaparkovať priamo pri svojich apartmánoch vďaka špeciálnemu výťahu.
Cena jedného apartmánu by sa pohybovala v rozmedzí od 3,2 do 32,1 milióna libier.
Celková cena projektu sa odhaduje na vyše miliardu eur.
Súčasťou budovy by mal byť aj šesťhviezdičkový Dynamic Hotel, kde by si hostia mohli sami prispôsobiť výhľad podľa svojich preferencií.
Prečo sa veža ešte nepostavila?
Projekt bol pôvodne plánovaný na dokončenie v roku 2020, aby bol predstavený počas svetovej výstavy Expo v Dubaji.
Avšak finančná kríza spôsobila jeho zastavenie. Podľa dostupných informácií sa výstavba nikdy nezačala a o ďalšom vývoji projektu neexistujú nové informácie.
Budúcnosť inovatívnych stavieb
Dynamic Tower je len jedným z mnohých futuristických projektov, ktoré by mohli zmeniť podobu miest. Medzi ďalšie plány patrí:
- Bestseller Tower v Dánsku – mala byť najvyššou budovou Európy s výškou 320 metrov. Jej výstavba bola však tiež pozastavená kvôli pandémii.
- Big Bend v New Yorku – navrhnutý ako najdlhšia budova sveta s tvarom obráteného písmena U a celkovou dĺžkou 1 219 metrov.
Budúcnosť architektúry ukazuje, že kreatívne koncepty, ako je Dynamic Tower, majú potenciál zmeniť nielen panorámu miest, ale aj spôsob, akým ľudia vnímajú bývanie a život v mestách.
Čítajte viac V tomto meste nikoho nesmú pochovať: V roku 1950 odhalili, že im hrozí prepuknutie strašnej epidémie Čítajte viac Objavili sme Karibik Európy. Exotické prostredie, málo turistov... A čo je najlepšie? Nízke ceny