Miláno, podobne ako mnohé veľké mestá, čelí problémom so znečistením ovzdušia. Smog a vysoké koncentrácie jemných častíc (PM2,5 a PM10) pravidelne prekračujú bezpečné limity stanovené Európskou úniou.
Cigaretový dym k tomuto problému prispieva, a to nielen emisiami škodlivých látok, ale aj zvyšovaním počtu nedopalkov, ktoré znečisťujú mestské prostredie.
Aké sú pravidlá?
Zákaz sa vzťahuje na všetky verejné priestranstvá v meste.
Fajčenie je povolené iba na súkromných pozemkoch, ako sú terasy a domy. Porušenie zákazu môže viesť k pokute, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 40 do 240 eur, v závislosti od závažnosti prehrešku.
Okrem zákazu fajčenia je tento krok súčasťou širšej stratégie mesta na zníženie emisií. Miláno postupne rozširuje nízkoemisné zóny, podporuje používanie verejnej dopravy a cyklistiky a zavádza ekologické riešenia v mestskej infraštruktúre.
Reakcie obyvateľov a odborníkov
Zákaz fajčenia sa stretol so zmiešanými reakciami. Zástancovia ho vítajú ako potrebný krok na ochranu zdravia a životného prostredia.
Upozorňujú na štatistiky, podľa ktorých každoročne v Taliansku zomrie približne 80 000 ľudí na ochorenia spojené s fajčením.
Kritici však namietajú, že zákaz zasahuje do osobných slobôd a môže byť náročné ho v praxi vymáhať.
Inšpirácia pre ostatné mestá?
Miláno sa týmto krokom zaradilo medzi svetové metropoly, ktoré prísnymi opatreniami bojujú proti fajčeniu a znečisteniu.
Podobné zákazy už fungujú napríklad v Barcelone či Tokiu, pričom mestá sledujú nielen zdravotné benefity, ale aj pozitívny dopad na mestské prostredie.
Tento zákaz je jasným signálom, že mestá môžu zohrávať kľúčovú úlohu v ochrane zdravia svojich obyvateľov a v boji proti klimatickým zmenám.
Ostáva otázkou, či sa podobné opatrenia uchytia aj v iných častiach Talianska alebo dokonca v ďalších európskych mestách.
Čítajte viac Obľúbené európske letovisko zakáže fajčenie na plážach. Ďalšie ho budú nasledovať Čítajte viac Dolce Vita, Hygge a Savoir Vivre: Tri spôsoby, ako si užívať život po svojom. Ktorý je pre vás naj?