V reakcii na túto situáciu mestská rada prijala sériu opatrení na ochranu kultúrneho dedičstva a zlepšenie kvality života rezidentov.
Jedným z kľúčových krokov bolo zavedenie zákazu nových krátkodobých prenájmov v historickom centre mesta.
Toto opatrenie má za cieľ obmedziť počet turistických ubytovaní a podporiť návrat dlhodobých nájomníkov.
Majitelia nehnuteľností, ktorí už poskytujú krátkodobé prenájmy, boli motivovaní prejsť na dlhodobé zmluvy prostredníctvom trojročných daňových úľav.
Nedávno mestská rada schválila ďalšie opatrenie, ktoré zakazuje používanie kľúčových schránok v historickom centre.
Tieto schránky, často využívané platformami ako Airbnb na samoobslužné ubytovanie, sú kritizované za narúšanie estetického vzhľadu mesta a predstavujú bezpečnostné riziko, keďže neumožňujú osobné overenie identity hostí.
Majitelia nehnuteľností musia odstrániť tieto schránky do 25. februára, inak im hrozia pokuty až do výšky 400 eur.
Tieto opatrenia sú súčasťou širšej stratégie boja proti nadmernému turizmu, ktorý ovplyvňuje nielen Florenciu, ale aj ďalšie talianske mestá ako Rím a Benátky.
Cieľom je nájsť rovnováhu medzi podporou turizmu a ochranou miestneho obyvateľstva a kultúrneho dedičstva.
Aktivisti a miestne komunity vítajú tieto kroky.
Massimo Torelli, hovorca kampane „Salvemos Florenciu pre život v nej“, vyjadril spokojnosť s novými opatreniami a dúfa, že povedú k zníženiu počtu krátkodobých prenájmov, čo umožní návrat miestnych obyvateľov do centra mesta.
Florencia tak ukazuje cestu, ako môže historické mesto čeliť výzvam moderného turizmu a zároveň chrániť svoje kultúrne bohatstvo a komunitu.


