1. Moskva – 12,7 milióna obyvateľov
Ruská metropola je jednoznačne najväčším mestom v Európe, s takmer 13 miliónmi obyvateľov. Moskva je nielen politickým a ekonomickým centrom Ruska, ale aj mestom s bohatou históriou, ikonickým Červeným námestím a dynamickým životným štýlom.
2. Paríž – 11,2 milióna obyvateľov
Hoci historické centrum Paríža má „len“ okolo 2 miliónov obyvateľov, s priľahlými oblasťami (Île-de-France) sa tento počet šplhá na viac ako 11 miliónov. Mesto lásky, módy a umenia je jedným z najnavštevovanejších na svete, pričom Eiffelova veža, Louvre a Champs-Élysées patria medzi jeho hlavné symboly.
3. Londýn – 9,7 milióna obyvateľov
Britská metropola je tretím najväčším mestom Európy a globálnym finančným centrom. Londýn spája moderné mrakodrapy v Canary Wharf s historickými pamiatkami ako Tower Bridge, Buckinghamský palác či Big Ben. Je domovom viac ako 300 jazykov a jednou z najrozmanitejších metropol sveta.
Ďalšie veľké európske mestá
Za touto „veľkou trojkou“ nasledujú ďalšie európske giganty, ktoré sa môžu pochváliť miliónmi obyvateľov:
- Istanbul (9,5 milióna) – Hoci časť Istanbulu leží v Ázii, jeho európska časť je jednou z najväčších mestských oblastí na kontinente.
- Berlín (6 miliónov) – Hlavné mesto Nemecka je najväčším mestom krajiny a dôležitým centrom startupov a kultúry.
- Madrid (6,7 milióna) – Slnkom zaliata španielska metropola je srdcom krajiny a domovom legendárneho Realu Madrid.
- Rím (4,3 milióna) – „Večné mesto“ so svojimi antickými pamiatkami a Vatikánom zostáva jedným z najvýznamnejších centier histórie a kultúry.
Metropoly, ktoré neustále rastú
Európske veľkomestá sa neustále rozširujú, pričom predmestia a okolité oblasti zohrávajú kľúčovú úlohu v ich demografickom raste. Faktory ako pracovné príležitosti, migrácia a kvalita života ovplyvňujú ich budúci vývoj.


