Opitý turista v Ríme dostal pokutu 500 eur a doživotný zákaz vstupu k fontáne di Trevi

Sezóna nevychovaných turistov sa v Ríme tento rok začala skôr než zvyčajne. Už v zime narazili tamojšie úrady na troch návštevníkov z Nového Zélandu, ktorí sa rozhodli vyskúšať trpezlivosť polície ešte pred príchodom letných horúčav.

02.03.2025 07:00
debata

Skupina sa v nedeľu večer pokúsila vstúpiť do slávnej fontány di Trevi, ktorá je počas hlavnej turistickej sezóny častým dejiskom podobných incidentov.

Fontána di Trevi, Rím, Taliansko
Video
Zdroj: Pixabay

Pri zásahu sa však 30-ročný narušiteľ vymanil z policajného zovretia a rovno skočil do vody, pričom ho strážnici okamžite začali naháňať.

„Alkohol v tom určite zohral svoju úlohu,“ uviedol hovorca mestskej polície pre CNN. Výsledok? Pokuta 500 eur a doživotný zákaz vstupu k barokovej pamiatke.

Obdivovať len z diaľky

Fontána di Trevi, postavená v roku 1762 ako súčasť akvaduktu, prešla v roku 2024 rozsiahlou rekonštrukciou v hodnote 300 000 eur.

Pri čistení musela byť kompletne vypustená, aby bolo možné opraviť poškodený mramor – dôsledok miliónov mincí, ktoré turisti každý rok hádžu do vody v nádeji, že sa raz do Ríma vrátia.

Inšpiráciou pre mnohých odvážlivcov, ktorí sa do fontány rozhodnú vkročiť, je slávna scéna z filmu „La Dolce Vita“ Federica Felliniho z roku 1960, v ktorej Anita Ekberg v elegantnej róbe zvodne vyzýva Marcella Mastroianniho, aby sa k nej pridal vo vode.

Podľa rímskej polície je však realita menej romantická – ročne dostane pokutu približne desiatka turistov za to, že do fontány namočia nohy či fľaše na vodu.

Ďalší sa zase pokúšajú ukradnúť mince, ktorých hodnota dosahuje 1,5 milióna eur ročne. Výťažok však putuje na charitu a je denne vyberaný mestskými úradmi.

Taliansko - dolce vita
Video
Zdroj: Pixabay

Prísnejšie pravidlá pri fontáne

V roku 2024 Rím zaviedol nový systém kontroly návštevníkov, ktorý obmedzuje počet ľudí v blízkosti fontány na 400 osôb naraz.

Prístup je povolený len od 9:00 do 21:00 a mesto zvažuje zavedenie symbolického poplatku za vstup.

Novozélandský turista však pravidlá obišiel – preliezol mramorové sochy obklopujúce fontánu a ignoroval kontrolovanú zónu.

Jeho pokus sa skončil nielen mastnou pokutou, ale aj trvalým zákazom návratu na jedno z najnavštevovanejších miest v Ríme.

Aj keď scéna zo slávneho filmu vyzerá lákavo, pre dnešných turistov platí jednoduché pravidlo: Pozerať sa môžete, ale kúpať sa nie.

Marmolada, Dolomity, hory, Alpy, kopce, turistika, Čítajte viac Marmolada umiera: Najväčší ľadovec Dolomitov zrejme do roku 2040 úplne zmizne nepouz, Benátky Čítajte viac Canal Grande v Benátkach sa zafarbil na zeleno a červeno Taliansko, Capri, ostrov, more, dovolenka, cestovanie, Čítajte viac Obľúbený taliansky ostrov nevpúšťa turistov, nemá vodu

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Taliansko #Rím #turista #Fontána di Trevi #opitý
Sledujte Pravdu na Google news po kliknutí zvoľte "Sledovať"