Podľa údajov Demographia World Urban Areas za rok 2023, najväčšie mestá sveta dosahujú desiatky miliónov obyvateľov a niektoré z nich sa neustále rozširujú.
Ktoré metropoly dominujú rebríčku a prečo?
Tokio – megamesto na vrchole
Na čele svetového rebríčka sa nachádza Tokio, hlavné mesto Japonska, s populáciou 37,8 milióna ľudí.
Napriek tomu, že Japonsko čelí demografickému poklesu, Tokio zostáva neprekonateľným lídrom v počte obyvateľov v jednej mestskej aglomerácii.
Tokio je centrom inovácií, kultúry a ekonomiky, pričom láka milióny turistov ročne svojimi technologickými výdobytkami a tradičnými pamiatkami.
Jakarta – preplnená, ale dynamická
Na druhom mieste sa nachádza hlavné mesto Indonézie, Jakarta, s 35,4 miliónmi obyvateľov.
Mesto trpí enormnými dopravnými zápchami a problémami s infraštruktúrou, no napriek tomu ostáva jedným z najrýchlejšie rastúcich centier juhovýchodnej Ázie.
Vzhľadom na preťaženie mesta sa vláda rozhodla postaviť nové hlavné mesto Nusantara, ktoré by malo odbremeniť Jakartu.
Indická expanzia: Dillí a Bombaj
Dillí (31,2 milióna obyvateľov) a Bombaj (25,2 milióna obyvateľov) patria medzi najväčšie a najhustejšie osídlené metropoly v Indii.
Obe mestá čelia výzvam spojeným s urbanizáciou, ako sú preplnené slumy a environmentálne problémy. Napriek tomu Dillí zostáva dôležitým politickým a kultúrnym centrom, zatiaľ čo Bombaj je finančným srdcom krajiny.
Čínske giganty: Guangzhou, Šanghaj a Peking
Čína má v prvej dvadsiatke rebríčka štyri zastúpenia: Guangzhou (27,1 mil.), Šanghaj (24,0 mil.), Peking (18,9 mil.) a Shenzhen (17,8 mil.).
Tieto metropoly zohrávajú kľúčovú úlohu v globálnej ekonomike, pričom Guangzhou je výrobným centrom, Šanghaj finančným gigantom a Peking politickým a kultúrnym srdcom Číny.