Prvých päť priečok obsadili výhradne švajčiarske mestá: Zürich, Lausanne, Ženeva, Bazilej a Bern dominujú s indexom životných nákladov presahujúcim 95 bodov.
Prečo je Švajčiarsko také drahé?
Nie je žiadnym prekvapením, že Švajčiarsko patrí medzi najdrahšie krajiny sveta.
Faktorom je nielen vysoká životná úroveň a platy, ale aj náklady na bývanie, potraviny a služby.
Zürich, ako finančné centrum Európy, má index životných nákladov na úrovni 103,8, čo z neho robí najdrahšie mesto v Európe.
Drahé škandinávske mestá
V rebríčku nájdeme aj viaceré severské destinácie. Reykjavík (83,7), Trondheim (76,8), Oslo (74,4) a Bergen (72,2) sú známe svojimi vysokými cenami, ktoré sú ovplyvnené silnou ekonomikou, vysokými daňami a nákladmi na import potravín a tovarov.
Paríž, Amsterdam a luxemburská exkluzivita
Medzi ďalšie mestá s vysokými životnými nákladmi patria Paríž (68,2), Amsterdam (67,7) a Luxemburg (66,0).
Tieto mestá sú populárne medzi prisťahovalcami a profesionálmi, ktorí hľadajú kariérne príležitosti v centrách obchodu a politiky.
Londýn ako jediný britský zástupca v top 10
Britská metropola Londýn (77,9) sa umiestnila na siedmom mieste a je jediným britským mestom v prvej desiatke.
Náklady na bývanie a dopravu patria medzi najvyššie v Európe, čo ho robí náročným miestom na život, najmä pre mladých profesionálov a študentov.
Kde je život „lacnejší“?
Na opačnom konci rebríčka sa nachádzajú mestá ako Aberdeen (62,3), Cork (63,1) a Hamburg (63,1), ktoré ponúkajú relatívne nižšie životné náklady v porovnaní s top destináciami.
Ak hľadáte luxusný život s prvotriednymi službami, Švajčiarsko ostáva neprekonateľnou voľbou – avšak za cenu vysokých nákladov.
Naopak, ak chcete kombináciu dobrého životného štandardu a prijateľných cien, oplatí sa zvážiť menej exponované európske metropoly.


