Letné demonštrácie na Baleároch, zvýšené poplatky v Benátkach, obmedzenia na Sardínii – to všetko je dôsledok únavy domácich z turizmu.
A najnovšie sa proti návštevníkom búria aj obyvatelia Kanárskych ostrovov, kde sa konali veľké protesty s jasným odkazom: „Kanárske ostrovy majú svoj limit.“
Napriek tomu Európa stále skrýva pokojné miesta, o ktorých väčšina dovolenkárov nikdy nepočula. A práve jedno z nich teraz zaujalo titulky ako najmenej navštevované miesto na kontinente — rumunský Teleorman.
Kde stretnúť turistu je štatistický zázrak
Región Teleorman, ležiaci na juhu Rumunska pri hraniciach s Bulharskom, zažil v roku 2023 len 20 prenocovaní na 1000 obyvateľov.
Pre porovnanie: grécky ostrov Zakynthos s približne 40 000 obyvateľmi zaznamenal v rovnakom roku až šesť miliónov prenocovaní, teda 150 na každého miestneho.
Toto zistenie prichádza v čase, keď Rumunsko má za sebou zásadné prezidentské voľby, ktoré môžu ovplyvniť smerovanie krajiny na roky dopredu.
Súboj prozápadného nezávislého kandidáta s ultranacionalistom je považovaný za najvýznamnejší politický moment v postkomunistickej histórii krajiny.
Čo (ne)ponúka Teleorman?
Ak hľadáte mestský ruch, módne kaviarne či bohatý nočný život, tu ich nenájdete. Teleorman nie je Bukurešť. Ale ak túžite po tichu, prírode, histórii a autentickej atmosfére, je to miesto ako stvorené pre vás.
Okres patrí k najchudobnejším v krajine. Cesty lemujú divé maky, infraštruktúra je jednoduchá a chýba tu komercia – práve to však robí Teleorman výnimočným.
Alexandria, regionálne centrum, je malým mestom s veľkým duchom: nájdete tu katedrály, múzeá aj futbalový štadión s kapacitou 5 000 miest.
Rieky v okolí ponúkajú možnosť rybolovu, okolie je zelené a ideálne pre prechádzky.
Príroda, pokoj a trocha duchovna
Slovo „Teleorman“ pochádza z tureckého „divoký les“ – a túto etymológiu región napĺňa.
Lesopark Vedea je obľúbeným miestom na turistiku.
Južne od regiónu sa Dunaj rozlieva do slepých ramien a jazier, čo vytvára jedinečné prírodné scenérie a výborné podmienky pre pozorovanie vtáctva.
Milovníci histórie môžu navštíviť kláštor sv. Ioana Valahula – polorozpadnutý, no magický kláštor v blízkosti dedinky Poiana.
Nedávno bol čiastočne obnovený a mladý mních tu organizuje prehliadky a rozpráva o miestnej kultúre a duchovnom dedičstve.
Zaujme aj Kláštor Pantokrator, ktorý vyrástol medzi Bukurešťou a Alexandriou len nedávno – v roku 2010 – no svojím vzhľadom evokuje staré časy.
A v Alexandrii určite nevynechajte kostol sv. apoštolov Petra a Pavla, známy štyrmi vežami usporiadanými do tvaru kríža.
Európa v tichšom rytme
Teleorman nie je destinácia pre každého. No ak hľadáte miesto, kde vás nikto nebude rušiť, kde človek cíti minulosť v každom kroku, a kde sa turizmus ešte nestal priemyslom, potom možno práve tu nájdete svoje dokonalé tiché útočisko.
V čase, keď Európa hľadá rovnováhu medzi cestovným ruchom a udržateľnosťou, sa možno práve takéto „zabudnuté miesta“ stanú novými hviezdami budúcnosti.
Ale zatiaľ sú tichou alternatívou – len pre tých, ktorí vedia, kde hľadať.


