Napríklad, že Socha slobody je síce dnes typicky zelená, ale pôvodne bola úplne inej farby – meď ju urobila krásne bronzovou, lenže roky a oxidácia si urobili svoje.
Bronx dostal meno po jednom Švédovi. Volal sa Jonas Bronck a keď si tam kedysi dávno postavil farmu, ľudia tú oblasť začali nazývať Bronckova zem. A keď sa to trochu skracovalo, vznikol jednoducho Bronx. Žiadny americký rapový názov, ale čistý švédsky pôvod.
A čo také Times Square, to ikonické miesto plné obrazoviek a turistov? Kedysi sa volalo Longacre Square a zmenilo sa to až vtedy, keď sa do jednej z budov presťahovala redakcia novín The New York Times. Tým si zaslúžilo svoje nové meno – a stalo sa centrom všetkého mestského šialenstva.
Newyorská verejná knižnica je na tom tiež dosť epicky. Nie je to len pár regálov s knihami, ale poriadne gigantická inštitúcia. Má viac ako päťdesiat miliónov položiek, čo z nej robí jednu z najväčších knižníc sveta.
A keď už hovoríme o veľkosti, vedeli ste, že New York má viac kilometrov pobrežia ako Miami, Los Angeles, Boston a San Francisco dokopy? To by človek v takom betónovom meste nečakal, ale ono sa to všetko počíta – aj rieky, aj zálivy.
A mimochodom, ak sa bojíte žralokov, možno by ste si mali radšej dávať pozor na newyorských obyvateľov – jedna štúdia z osemdesiatych rokov totiž zistila, že je pravdepodobnejšie, že vás uhryzne Newyorčan ako žralok. Takže pozor na to, koho sa pýtate na cestu.
Pod slávnym hotelom Waldorf Astoria sa dokonca ukrýva niečo ako tajná vlaková stanica – volá sa koľaj číslo 61 a údajne ju využíval samotný prezident Roosevelt, aby sa nenápadne dostal z vlaku rovno do hotela bez toho, aby ho ľudia videli. Áno, aj takto to fungovalo.
A ak vás zaujíma luxus a hodnoty, tak v Grand Central nájdete jedny z najdrahších hodín sveta – Tiffany hodiny, ktoré vraj majú hodnotu vyše dvadsať miliónov dolárov. Len tak si tam visia nad chaosom cestujúcich.
Keď už sme pri ľuďoch – New York je mesto plné milionárov. V podstate každý dvadsiaty štvrtý človek, ktorého stretneš na ulici, má na účte aspoň milión. Nie zlé, čo? A ten mix kultúr? To je kapitola sama o sebe. V meste sa hovorí vyše osemdesiatimi jazykmi a skoro polovica obyvateľov doma nepoužíva angličtinu. New York je jednoducho svet v kocke. A to ešte ani nie sme na vrchole Empire State Building.


