Počas dobrodružných nocí náruživých párov totiž trpí príroda. Výskumníci v chránenom pobrežnom poli dún na španielskom ostrove Gran Canaria našli takmer 300 „miest“, ktoré si tu vytvorili „šikovní“ turisti.
Dunas de Maspalomas je unikátna prírodná rezervácia a jedno z posledných prirodzene sa pohybujúcich dunových polí v Európe.
Turisti sa do oblasti priam hrnú, aby si užili piesočný raj na pobreží.
Odpoveďou na dopyt je rastúce množstvo hotelov, ktoré pribúdajú v okolí.
Správa s názvom „Piesok, slnko, more a sex s cudzincami" (Sand, sun, sea and sex with strangers), teda „Päť S“, však ukazuje, aký deštruktívny vplyv majú masové návštevy na unikátny biotop, ktorý je domovom vzácnych rastlín a vtákov migrujúcich medzi Afrikou a Európou.
Veľká škoda sa skladá z mnohých malých
Kanárske ostrovy lákajú veľké davy, pred pandémiou to bolo až 14 miliónov turistov ročne.
Niektorí z týchto milovníkov slnka tu zároveň hľadajú dovolenkovú romantiku a duny sa stali známym miestom pre tých, ktorí radi nadväzujú neformálne vzťahy.
Práve tí sa nezdržiavajú len na pobreží, ale putujú aj ďalej do vnútrozemia, do oblastí s hustejšou vegetáciou, kde „nebkhy“ – dunové pahorky, ktoré sa tvoria okolo rastlín – poskytujú určité súkromie.
„Nevyzývame na zakázanie verejného sexu – ale chceme, aby si ľudia boli vedomí škôd, ktoré to môže spôsobiť,“ píše profesor Patrick Hesp, jeden z autorov správy, pre The Conversation.
Hesp porovnal vplyv hromadnej sexuálnej aktivity s jazdou na aute 4×4 – je nepravdepodobné, že by jeden pár alebo jedno vozidlo spôsobilo nejaké škody, ale ak sa ich zbehnú stovky na rovnakých dunách za deň, môže to viesť k „veľkej erózii a zničeniu biotopov“.
Silikón namiesto medúzy
Nie je to však len problém prichádzajúcich ľudí hľadajúcich dobrodružstvo. Vedci zistili, že niektorí turisti odstraňujú vegetáciu, aby si vytvorili vlastné „hniezda“ či „chatrče“, a vyhadzujú do prírody odpadky či ohorky cigariet.
Profesor Hesp uviedol smutný príklad obrích jašteríc z Gran Canarie, ktoré zomreli po tom, ako si medúzy, ktorými sa živia, pomýlili s kondómami, ktoré tu zanechali nezodpovední pôžitkári.
Celý ekosystém sa destabilizuje – z dunového poľa ako prvé miznú vzácne rastliny, čo sťažuje jaštericiam a iným zvieratám pohyb z jedného miesta na druhé tak, aby si ich nevšimli a nezožrali predátori.
Z 298 „miest vášne“, ktoré sa našli na piatich kilometroch štvorcových, bolo 56 v chránených zónach Dunas de Maspalomas, do ktorých má verejnosť vstup zakázaný.
Nádej je však na obzore, píše Hesp, keďže výskum spred niekoľkých rokov už prinútil vládu, aby sa pustila do veľkej očistnej operácie.
Niektorí majitelia rezortov teraz so svojimi hosťami diskutujú aj o vplyve ich činnosti na prírodu.


