Historická loď Queen Mary sa rozpadáva, je celá hrdzavá a pomaly nebezpečná

15.03.2017 14:00

Historická zaoceánska loď Queen Mary, ktorá hostila hollywoodske celebrity a počas druhej svetovej vojny prepravovala amerických vojakov do Európy, sa rozpadáva a hrozí jej skaza.

Slávna zaoceánska loď Queen Mary, ktorá trvalo...
Slávna zaoceánska loď Queen Mary, ktorá trvalo kotví v prístave Long Beach pri Los Angeles. Autor: SITA/AP, John Antczak

Plavidlo, ktoré od 60. rokov kotví v prístave Beach Harbour pri Los Angeles, potrebuje urgentnú opravu možno až za 300 miliónov dolárov, tvrdia podľa agentúry AP odborníci.

Loď sa považuje za pamätihodnosť, ročne ju navštívi 1,3 milióna turistov. V jej útrobách si našli miesto reštaurácie, obchody a výstavné sály.

Tri štvrtiny zaoceánskeho plavidla sú však vraj takmer na odpis.

Loď požiera hrdza a blíži sa chvíľa, keď jej už nebude pomoci, varujú experti. Strojovňa začína prepúšťať vodu, a pretože čerpadlá už dávno nefungujú, môže sa Queen Mary nadobro potopiť.

Oceľová konštrukcia, ktorá podopiera palubu sa môže zrútiť, ak sa na nej zhromaždí väčší počet ľudí.

V novembri miestna radnica uvoľnila na naliehavé opravy 23 miliónov dolárov. Na rozsiahlejšie opravy ale peniaze chýbajú.

Škótsko, kde bola loď v 30. rokoch spustená na vodu, už podľa agentúry AP usporiadalo medzinárodnú zbierku. Vyzvalo britskú premiérku Theresu Mayovú, aby prinútila k finančnej pomoci aj Washington.

#Queen Mary #oprava #Los Angeles #loď #hrdza
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk