Tri roky po atentáte sa do Tuniska vracajú britskí turisti

14.02.2018 17:00
Tunisko, útok, islamista, kvety, pláž, turisti,...
Turisti spomínajú na obete útoku pri hoteli Imperial Marhaba v tuniskej Súse (archívne foto). Autor: ,

Cestovná kancelária Thomas Cook po trojročnej pauze obnovila prepravu britských turistov do Tuniska. Cesty sa zrušili kvôli atentátu, pri ktorom útočník vycvičený v Líbyi v roku 2015 postrieľal na pláži v Súse 38 ľudí, medzi ktorými bolo 30 Britov. K útoku sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát (IS) a Londýn potom odporučil britským občanom, aby cesty do Tuniska obmedzili na minimum.

Briti mali Tunisko v obľube – v roku 2014 ich tam zavítalo 430 000, vlani už však len 28 000. Britské ministerstvo zahraničných vlani varovanie pred cestami zmiernilo. Cestovná kancelária TUI, s ktorou obete útoku z roku 2015 do Tuniska prišli, prevádzku obnoví v máji.

Cestovná kancelária Thomas Cook prevádzkuje lety z troch britských letísk. Firma oznámila, že tri spoje, ktoré odleteli tento týždeň, boli plne obsadené. Jej šéf Peter Fankhauser povedal, že pre bezpečnosť zákazníkov spravili maximum.

Pomoc silných spojencov

Británia a ďalšie západné krajiny podľa BBC v tichosti Tunisku pomáhali vylepšiť bezpečnostné opatrenia. Britské letectvo pomohlo preorganizovať kontroly na letiskách v Tunise, Džerbe, Mistíre a Enfíde. Tunisko dostalo do daru detektory výbušnín, ktoré inštalovali na letiskách, výcvikom prechádzajú policajti a strážnici prístavov rovnako ako hotelové ochranky.

Útočník, ktorý na pláž pred hotel v roku 2015 prišiel od mora s puškou zamaskovanou pod zrolovaným slnečníkom, dlho nenarazil na odpor, pretože hotelová ochranka nezasiahla. Nakoniec ho policajti zabili. Niekoľko ich kolegov ale obvinili z neplnenia si povinností.

Skvalitniť prácu rozviedky Tunisanom teraz pomáha britská tajná služba MI6, výcvik v streľby poskytujú polícii Francúzi. Nemecko a Spojené štáty pomohli Tunisku vybudovať na hranici s Líbyou 120-kilometrovú priekopa, ktorá má sťažiť prechod hranice.

Úplatky

BBC pripomína, že Tunisko má v podobe Líbye nebezpečného suseda. Na hraničnom priechode v Rás Adždíre je hustá prevádzka a jeden z colníkov stanici BBC povedal, že sa kontroluje len asi desatina áut, zato však s pomocou moderných detektorov, ktoré darovali Spojené štáty.

Na tuniskom vidieku stále vidieť mnoho mužov, ako posedávajú v kaviarňach bez nádeje na prácu. Odpor k elite žijúcej v Tunise je rovnaký, ako bol v revolučnom roku 2011, ale je viac utajovaný, podotýka BBC.

Na letiskách pretrváva problematický zvyk zaplatiť si rýchlejší priechod kontrolou alebo sa jej úplne vyhnúť.

#Veľká Británia #turisti #Tunisko #Islamský štát
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk