Rovinaté a zasnené Estónsko

03.02.2007 17:26
Tallinn
Tallinn, hlavné mesto Estónska. Autor:

Estónsko je krajina s riedkym osídlením, kde len ťažko nájdeme podmanivú prírodnú krásu či množstvo hradov a zámkov, ako je mu u nás. Je zato typické členitým morským pobrežím, hlbokými lesmi s množstvom jazier. S komplikovaným názvom najvyššieho vrchu s výškou len 318 metrov - Suur Munamagi a pre Slováka ľahko zapamätateľným mestom priamo na pobreží Fínskeho zálivu – Kunda

Estónsko, v ugrofínskom jazyku Eesti, malo v rámci Sovietskeho zväzu vždy špecifické postavenie. Bolo jednoznačne považované za najzápadnejšiu republiku bývalej komunistickej veľmoci. Hospodársky aj etnicky.

Niet sa čo čudovať, veď stáročné väzby s vyspelými severskými susedmi sa Sovietom nepodarilo nikdy úplne pretrhať. Od Helsínk je Estónsko vzdialené len osemdesiat kilometrov cez Fínsky záliv. Hádam len málokto si uvedomuje, že napriek komunistickej diktatúre sa na mnohých miestach bývalého ruského impéria dodnes zachovali nádherné historické pamiatky.

Rozhodne medzi ne patrí aj centrum Tallinnu, hlavného mesta Estónska. Len málo miest na starom kontinente si zachovalo takú autentickú stredovekú atmosféru. Staré uličky, vysoké kostolné veže, kamenné opevnenie a kombinácia ruskej, nemeckej a dánskej architektúry. Ide o skutočný historický skvost. Dôkazom šarmu tallinského koloritu sú desaťtisíce turistov najmä zo severu Európy.

Popularitu estónskej metropoly zvyšuje tiež jej strategická poloha. Je tu dôležitý prístav, odkiaľ premávajú lode do osemdesiat kilometrov vzdialených Helsínk a ďalších severských krajín. Do Helsínk sa možno dostať skoro každú hodinu trajektom. Približne osemdesiatkilo­metrová vzdialenosť trvá 3 a pol hodiny a cena spätného lístka sa pri priaznivej konštelácii môže dostať až na príjemných 20 eur za osobu. Podstatne menej zaplatíte v pracovnom dni.

Treba si vybrať spomedzi viacerých lodných spoločností, pričom cena sa môže výrazne líšiť. Na bežnú obhliadku Helsínk vám postačí niekoľko hodín. Ide o príjemný výlet bez väčšieho stresu.

Ale pozor! Najmä cez víkendy sa stáva trajekt medzi Tallinnom a Helsinkami miestom alkoholických radovánok. Estónci a Fíni sú totiž etnickí príbuzní. Popri svetlých vlasoch ich spája podobný jazyk, pokojná povaha a zádumčivosť, čo sa však úplne zmení po požití väčšieho množstva alkoholu.

Klientelu lode na trajekte tvorí množstvo decentne, ba až zakríknuto vyzerajúcich Fínov všetkých vekových kategórií. Ako mávnutím čarovného prútika sa situácia zmení niekoľko minút po štarte. V tej chvíli sa totiž otvoria brány vytúženého Duty free shopu s lacným alkoholom. Nasleduje blesková degustácia a nezanedbateľné percento pasažierov sa razom zmení na klbko kričiacich a miestami dokonca agresívnych opilcov. Pivná invázia invázia Tallinnu sa začína…

Pláže ďalekého severu

Estónsko a vôbec Pobaltie nepatrí k lacným kútom Európy. Hoci by to tak na prvý pohľad mohlo vyzerať. Nepodceňte preto finančný rozpočet a nezabudnite doplniť kreditnú kartu. Ceny v supermarketoch sú však porovnateľné s tými na Slovensku.
O pobaltských krajinách a celkovo ďalekom severe panuje mienka ako o chladných oblastiach, kde je síce dlhé pobrežie, ale bez možnosti kúpania. Omyl! Ak sa vyberiete do Estónska počas letných mesiacov, nezabudnite na plavky. Áno, čítate dobre, plavky.

Krajina má totiž množstvo pekných piesočnatých pláží, na ktorých sa slnia, šantia a kúpu desaťtisíce ľudí. Rovnako ako v Španielsku alebo Grécku. Najmä v Tallinne ide o kultovú záležitosť, kde sa mládež minimálne producíruje v plavkách a dohaduje stretnutia. Čo sa týka prírodných výtvorov, pre turistov je pravdepodobne najzaujímavejší tzv. Baltský násyp, strmé, niekoľko desiatok metrov vysoké útesy na severnom pobreží. Možno si ich pozrieť bežne, hneď vedľa cesty.

Z bezpečnostných dôvodov odporúčame zvýšenú opatrnosť. Na niektorých miestach má kolmá stena niekoľko desiatok metrov a malá nepozornosť sa môže stať osudnou. Navyše riedky les na okraji násypu sa najmä cez víkendy stáva obľúbenou lokalitou na usporadúvanie piknikov, osláv a stretnutí. Keďže ide skoro výhradne o záležitosť ruskej menšiny, po zotmení už alkohol neraz pomúti hlavy. Preto zbytočne nepokúšajte osud a napriek neraz srdečným pozvaniam musíte vystihnúť správny čas na odchod.

Upútala vás zmienka o ruskej menšine? Na Slovensku panuje predstava, že etnicky zmiešané oblasti sú najmä na Balkáne. Svoj protipól však majú na opačnej strane kontinentu – Pobaltí. Z celkovo 1,4 milióna obyvateľov krajiny tvoria etnickí Estónci iba dve tretiny, zvyšok patrí Rusom, čiastočne Bielorusom. Hraničné mesto Narva na východe krajiny je dokonca ruské úplne a v Tallinne tvoria Rusi polovicu. Najmä starším ročníkom preto odpadá pri návšteve tejto severskej krajiny komunikačný problém.****

***Základné informácie
***
Rozloha: 45 227 km2
Počet obyvateľov: 1,4 mil. (2005)
Hlavné mesto: Tallinn
Štátne zriadenie: republika
Úradný jazyk: estónčina
Mena: estónska koruna

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk