Muž našiel pri potápaní na Malorke vrak starej lode. Nález najprv neoznámil

20.07.2019 11:00

Len niekoľko metrov od pláže našiel v piesku na dne mora pri ostrove Malorka španielsky potápač zvyšky rímskej lode, ktorá je podľa odhadu archeológov stará asi 1700 rokov.

Časť pláže neďaleko metropoly Palma de Mallorca preto uzavreli, aby tím expertov mohol vrak preskúmať a zo dna vyzdvihnúť. Španielske médiá v informovali, že miesto nálezu stráži 24 hodín denne súkromná bezpečnostná služba.

Félix Alarcón našiel vrak lode pri rekreačnom potápaní asi pred dvoma týždňami. Miestnym médiám sa teraz priznal, že od jeho objavu a oznámenia úradom uplynulo niekoľko dní. Nie však preto, že by si časť „pokladu“ z lode chcel tajne ponechať.

„Sprvu som si myslel, že o vraku sa už vie, potom som si však uvedomil, že celé tie roky, čo sa tu potápam, som žiadny vrak nevidel,“ povedal Alarcón novinárom.

Nález preto ohlásil až po čase a úrady na miesto okamžite vyslali profesionálnych potápačov a oblasť uzavreli.

Malorské úrady zatiaľ k nálezu nezverejnili veľa podrobností. Miestne médiá však tvrdia, že asi desať metrov dlhá a päť metrov široká loď zrejme prevážala rímske amfory, naplnené možno vínom či olejom. Plávala zrejme z juhu Pyrenejského polostrova do Ríma, keď neďaleko Malorky stroskotala.

Podpredsedníčka regionálnej baleárskej vlády Bel Busquetsová novinárom povedala, že vrak po vyzdvihnutí z morského dna zreštaurujú a neskôr zrejme vystavia v múzeu ostrova Malorka.

Baleársky ostrov Malorka má na historické nálezy šťastie. Tento rok vo februári tam objavili dva vraky, z ktorých jeden pochádza tiež z rímskeho obdobia. Tieto vraky ale našli profesionálni potápači v rámci archeologického prieskumu.

#Malorka #vrak #archeologická pamiatka
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku