Študenti sa vrátili domov po tom, čo sa museli pre koronavírus preplaviť cez oceán

Skupina 25 holandských študentov v nedeľu dokončila svoju cestu naprieč Atlantickým oceánom, ktorú museli absolvovať na lodi po tom, čo ich k tomu prinútili cestovné obmedzenia v dôsledku pandémie nového koronavírusu.

27.04.2020 09:00
debata

Žiaci vo veku 14 – 17 rokov, ktorí mali minimálne skúsenosti s plavbou, traja učitelia a 12 skúsených námorníkov sa po päťtýždňovej, takmer 7 000 kilometrov dlhej ceste doplavili do severoholandského prístavu Harlingen.

Tínedžeri boli s učiteľmi na vzdelávacej plavbe po Karibiku, keď ich v marci pandémia prinútila zmeniť plány s návratom domov. Pôvodne mali letieť na Kubu, ale keďže to už nebolo možné, spolu s posádkou si nazhromaždili zásoby a teplé oblečenie a na 60 metrov dlhom škuneri Wylde Swan sa vydali na cestu naprieč Atlantikom. Pre loď to nebolo nič nové, keďže oceán preplávala už približne 20-krát.

Počas plavby si študenti splnili aj niekoľko výzev. Ako uviedli na transparente, ktorý pri návrate pripevnili na loď, okrem úspešného preplávania Atlantiku si napríklad zaplávali uprostred oceána a bez ujmy zvládli aj prechod Bermudským trojuholníkom.

Študentov v prístave čakali šťastní rodičia aj ich domáci miláčikovia a ľudia ich privítali aj svetlicami. Pri odchode z lode sa mladí dobrodruhovia objímali a skandovali svoje mená. Ich rodičia zatiaľ na autách postupne prichádzali k lodi, aby dodržiavali pravidlá sociálneho odstupu, ktoré sú zamerané na spomalenie šírenia koronavírusu.

Vzdelávaciu plavbu organizovala spoločnosť Masterskip, ktorá ročne usporadúva päť takýchto ciest pre zhruba 150 študentov. Podľa riaditeľa firmy Christophea Meijera študentov v marci skontrolovali, aby sa uistili, že sa nikto nenakazil koronavírusom. Ako dodal, teší ho, že sa dokázali prispôsobiť životu na lodi a aj počas cesty sa naďalej vzdelávali.

debata chyba
Viac na túto tému: #žiaci #loď #plavba #koronavírus
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy