Vláda sa uvoľňovaním snaží pomaly naštartovať ekonomiku, ktorá je asi z jednej pätiny závislá od cestovného ruchu.
Ten pandémia Covidu-19 citeľne poznamená, podľa odhadu hotelovej komory hrozí tento rok bankrot až 65 percentám gréckych hotelov.
Prichádza viac slobody
Hotely s celoročnou prevádzkou by sa v Grécku mali otvoriť 1. júna, ako oznámil minulý týždeň premiér Kyriakos Mitsotakis.
Ubytovanie pre turistov, ktoré funguje len v sezóne, by sa mohlo začať otvárať asi v polovici júna, keď sa podľa miestnych médií očakáva aj otvorenie gréckych ostrovov a začatie pravidelnej dopravy na ne. Presný harmonogram by ale mala vláda ešte len oznámiť v najbližších dňoch.
Ďalší zatiaľ známy termín je 11. mája, keď sa majú otvoriť aj väčšie obchody, s výnimkou nákupných centier, ktoré privítajú prvých zákazníkov až začiatkom júna.
Začiatkom júna sa otvoria aj reštaurácie a kaviarne a tiež kiná, divadlá a športoviská, ale len so 60-percentnou návštevnosťou. Od 18. mája budú môcť Gréci cestovať aj mimo svoju domovskú provinciu, nie však na grécke ostrovy.
Od 4. mája už Gréci nemusia nosiť pri sebe formulár s odôvodnením svojho pobytu vonku. Od 23. marca smeli Gréci vyjsť z domu len kvôli práci, do lekárne, k lekárovi, do banky, na nákup potrebného tovaru či na pohreb. Venčiť psa či behať smeli len v blízkosti domu.
Teraz sa môžu voľne pohybovať, ale len v rámci svojich provincií. Otvorili sa tiež kostoly pre individuálne modlitby, bohoslužby sa však budú môcť konať až o dva týždne.
Gréci si vedú dobre
Prvé uvoľnenie obmedzení spôsobilo v Aténach i ďalších mestách dlhé rady ľudí pred množstvom obchodov, napríklad s elektronikou. Preto niektorí obchodníci chystajú predĺženie otváracej doby.
Na dodržiavanie vzdialenosti a nosenie rúšok vo verejnej doprave dohliadali v Aténach, Solúne i ďalších gréckych mestách policajti, ktorí zatiaľ nedávali pokuty, ale žiadali ľudí bez rúšok, aby metro či autobusy opustili. V autobusoch či vlakoch sa smie obsadiť len polovica miest.
Grécko podľa vlády prešlo z fázy „ostaňte doma“ do fázy „ostaňte bezpeční“. Túto jedenásťmiliónovú krajinu doteraz chválili experti, že šírenie koronavírusu zvládla relatívne výrazne lepšie ako niektoré iné európske krajiny.
V krajine sa doteraz potvrdilo len na 2630 prípadov nákazy koronavírusom a 145 nakazených zomrelo.
Vláda však varovala pred nebezpečenstvom novej vlny, ak ľudia nebudú dodržiavať stanovené pravidlá. „Teraz musíme byť dvakrát takí opatrní,“ povedal premiér Kyriakos Mitsotakis.