Turisti sa môžu pozrieť do hĺbky 1000 metrov. V modrej ponorke za milióny

03.01.2021 15:30

Vystúpiť z jachty a potopiť sa do hĺbky oceánu v priehľadnej ponorke. Môže to znieť ako prepracovaná scéna z filmu s Jamesom Bondom. Vďaka technologickému pokroku je však také podmorské dobrodružstvo možné aj v reálnom svete, ak máte milióny nazvyš.

Spoločnosť Triton Submarines dodala svoju prvú súkromnú ponorku pre šesť osôb určenú na turistické výlety, ktorá sa môže potopiť do hĺbky 1000 metrov, píše server CNN.

Ponorku Triton 3300/6, ktorá stojí 5,5 milióna USD (asi 4,5 milióna eur), označujú za „podmorský salón“. Je vybavená najväčším priehľadným sférických priestorom pre cestujúcich na svete.

Má priemer 2,5 metra a poskytuje očarujúce výhľady pod morskou hladinou pre všetkých na palube.

Vnútorný priestor plavidla je porovnateľný s kabínou súkromného tryskového lietadla Cessna Citation CJ2 pre šesť cestujúcich. Vonkajšia farba je modrá, aby ponorka splynula s morskou hladinou.

Vzduch a batéria vydrží na podmorský výlet trvajúci viac ako desať hodín. Stavba plavidla trvala dva roky.

Dopyt po ponorkách v posledných rokoch značne vzrástol. Stále viac majiteľov obrích jácht vyhľadáva tieto plavidlá ako prostriedok zábavy pre rodinu a priateľov na mori.

Záujem tiež nepochybne podporili dokumentárne programy ako Modrá planéta.

Ponorky však zatiaľ zostávajú určené len pre bohatých, pretože ich výroba je časovo náročná a nákladná. Všetky ponorky Triton sa vyrábajú ručne pomocou prvotriedneho, opticky dokonalého akrylu, aby výhľad bol čo najjasnejší.

Väčšina z nich sa vyrába zhruba rok, ale dodávka úplne nového modelu, ktorého súčasťou je aj vývoj, môže trvať 24 mesiacov. Firma v súčasnosti pracuje na dvoch objednávkach – pre sedem a deväť osôb.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #ponorka