Malorka obmedzí počty veľkých výletných lodí

Turistami vyhľadávaný španielsky ostrov Malorka obmedzí od budúceho roka počet výletných lodí, ktoré budú môcť zakotviť v tamojšom hlavnom prístave Palma de Mallorca. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na oznámenie regionálnej vlády Baleárskych ostrovov, ktorých súčasťou je aj Malorka.

21.12.2021 15:00
debata

V priebehu roka 2022 bude môcť priplávať do prístavu v Palme de Mallorca maximálne 518 výletných lodí. Súčasne tam budú môcť kotviť najviac tri takéto plavidlá a len jedno z nich bude môcť byť obrovská výletná loď s kapacitou vyše 5000 pasažierov.

Pred začiatkom koronavírusovej pandémie v roku 2019 zakotvilo v Palme de Mallorca 594 výletných lodí.

Nové pravidlá by mali na Malorke platiť najbližších päť rokov. Sú výsledkom rokovaní regionálnej vlády s medzinárodným združením prevádzkovateľov výletných lodí CLIA, ktoré trvali viac než dva roky.

„Vôbec po prvý raz sa obmedzí počet pasažierov výletných lodí prichádzajúcich do Palmy,“ uviedol baleársky minister turizmu Iago Negueruela.

Malorka, Malorca, Majorka, pláž, leto, dovolenka, more, ostrov, lode, člny, mesto, Rybárska dedina, Cala Figuera Čítajte viac Malorka si môže gratulovať. Aj po sezóne prichádza množstvo turistov

Zavedenie takýchto obmedzení už dlho požadujú mnohí miestni obyvatelia, ktorí sa sťažujú, že nárast počtu turistov im narúša život a nadmerne zaťažuje miestnu dopravu a infraštruktúru. Už pred pandémiou sa v meste objavovali grafiti, ktoré požadovali odchod turistov z ostrova.

Snahy o zníženie počtu výletných lodí prichádzajúcich na Malorku však narážajú na odpor zamestnancov cestovných kancelárií, taxikárov, majiteľov reštaurácií či ďalších profesií závislých na príjmoch z cestovného ruchu.

Cyprus, more, pláž, dovolenka, hotely Čítajte viac Cyprus predpovedá úplné oživenie cestovného ruchu do roku 2024 Makarska, Chorvátsko Čítajte viac More v Chorvátsku úplne zmenilo farbu. Úkaz pri Makarskej vidieť až z vesmíru
debata chyba
Viac na túto tému: #Malorka #výletná loď