Okrem Francúzska majú problém s týmito priesvitnými morskými tvormi aj pobrežia Talianska – najmä oblasť Salento a brehy Iónskeho mora, Chorvátska – predovšetkým oblasti Umagu a Savudrije, či Španielska – premnoženie tanieroviek registrujú v Malage a Andalúzii.
Medúza je bežným obyvateľom Stredozemného mora, tento rok je však jej výskyt mimoriadne početný.
Čítajte viac Vandali zničili sochu s obrovským údom, postavil ju starosta-gynekológ„Táto invázia určite súvisí s globálnym otepľovaním a zvyšovaním teploty vody. Ale je potrebné zvážiť aj ďalšie faktory. V Stredozemnom mori zaznamenávame úbytok predátorov medúz, najmä morských korytnačiek, ktoré limitujú početnosť týchto živočíchov,“ vysvetľuje Lüberová.
„Stredozemné more sa veľmi rýchlo zohrieva, žiadne more na svete nemá tieto vlastnosti,“ uvádza WWF Nemecko v správe z roku 2021. Jedným z vedľajších účinkov tohto otepľovania je premnoženie medúz.
Aj talianske pobrežia sa otepľujú, teraz majú okolo 24 a 26 stupňov. Vo všeobecnosti by sa pritom teplota v tomto ročnom období mala udržiavať medzi 20 a 24 stupňami.
Čítajte viac Splnil sa vám sen! Chorvátsko otvára dedinu pre digitálnych nomádov, nájom poteší Čítajte viac Inst@inšpirácia: Takto ste Chorvátsko ešte nevideli, pozrite si unikátne zábery najkrajších miest