Záhada vyriešená: Prečo majú niektoré pláže modrejšiu vodu? Tu sú 3 hlavné dôvody

Modrá, belasá, azúrová, blankytná... Táto jedinečná farba sa dá vyjadriť viacerými výrazmi - zrejme aj v minulosti fascinovala svojimi mnohými odtieňmi, od svetlej po tyrkysovú.

22.05.2023 06:00
Spiaggia di Sansone, Taliansko, pláže, more,... Foto:
Spiaggia di Sansone, Taliansko
debata

Katalógy cestovných kancelárií často lákajú na letoviská s „krásnym tyrkysovým morom“. Pravda je však taká, že fotky v propagačných materiáloch a skutočnosť sa často líšia.

Sú ale miesta, ktoré žiadne fotofiltre nepotrebujú a stačí, že z oblohy zasvieti slnko, a more sa razom premení na nádherné belasé.

Video
Ako to vyzerá v Chorvátsku?

Ako je potom možné, že voda, ktorá je priesvitná, sa pri brehu javí ako modrá? Navyše pohľad na hlbokú vodu odhalí, že väčšina oceánov je zhora tmavá – už do hĺbky 200 metrov pod hladinou prenikne značne menej svetla ako je nad vodou.

Vrchná časť čistého mora sa zdá byť modrá preto, že voda – ako filter – pohlcuje farby v červenej časti svetelného spektra.

Prečo je však na niektorých miestach more omnoho azúrovejšie? Na odtieň belasej vplýva množstvo faktorov.

Granada, Španielsko, Andalúzia Čítajte viac Najlacnejšia európska destinácia má pivo za 2 eurá a bezplatné múzeá

Prvým je už spomínaná hĺbka. V miestach, kde je voda plytšia, teda okolo ostrovov, môže svetlo prenikať do vody lepšie, a tak ju dokáže ľahšie sfarbiť. Ostrovnou modrou sú známe najmä ostrovy Grécka, Chorvátska či Talianska.

Známe talianske pláže na severovýchode Apeninského polostrova, v okolí Benátok, sú síce známe svojou teplou plytkou vodou, no do hry tu vstupuje piesok, ktorý vodu kalí a nedovolí jej ukázať sa v plnej kráse.

Naopak, Karibik, hoci má tiež piesčité pláže, je svojou tyrkysovou vodou preslávený – a to vďaka ťažšiemu piesku, ktorý sa tak ľahko nezvíri a neprimieša do vody.

Ďalším prvkom, ktorý vstupuje do hry na modrú, je planktón. Aj tieto drobné živočíchy dokážu ovplyvniť farbu vody: čím viac fytoplanktónu je vo vode, tým je zelenšia; čím menej fytoplanktónu, tým je modrejšia.

Odtieň mora závisí aj od toho, aká je voda búrlivá, alebo naopak pokojná. Menej „pohyblivá“ voda nevíri piesok a kamene, a tak môže predviesť svoj pôvab.

Navyše, keď vietor fúka na hladinu oceánu a odhŕňa vodu preč, z nižších polôh sa nahor tlačí ďalšia voda, ktorá je bohatá na živiny a vytvára temnejší odtieň.

NEPOUZ, Mexiko, Cancún, pláž, exotika, dovolenka, cestovanie Čítajte viac Mexiko či Dominikánska? Karibik láka na lacný all inclusive a predpandemické ceny leteniek Grado, mesto, kanál, Taliansko, Čítajte viac Milujete Taliansko? Toto sú 4 najväčšie chyby, ktorých sa môžete v krajine dopustiť

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #dovolenka pri mori