„Priviedla ma sem túžba po objavovaní a zvedavosť,“ povedal Dituri. „Mojím cieľom bolo od prvého dňa inšpirovať budúce generácie, robiť rozhovory s vedcami, ktorí študujú život pod morskou hladinou, a zisťovať, ako ľudské telo funguje v extrémnych podmienkach,“ dodal.
Predchádzajúci svetový rekord v počte dní strávených pod vodou pri okolitom tlaku bol 73 dní. Vytvorili ho dvaja profesori v roku 2014 v rovnakej oceľovej bunke na rovnakom mieste.
Na rozdiel od ponorky kapsula nepoužíva technológiu, vďaka ktorej sa prispôsobuje zvýšenému tlaku pod vodou.
Malá podvodná kapsula, ktorú tvorí jedna miestnosť, dostala názov po Julesovi Verneovi, ktorý sa preslávil svojím románom Dvadsaťtisíc míľ pod morom.

Dituri pracuje na projekte pre University of South Florida a sleduje, ako ľudské telo reaguje na vystavenie extrémnemu tlaku.
Vedci sledujú zdravie 55-ročného výskumníka a rovnako aj psychologické dopady takej dlhej izolácie.
Dituriho pobyt pod vodou mu však nezabránil v plnení povinností profesora. Aj pod vodou vyučuje svojich študentov biomedicínske inžinierstvo on-line, uviedla univerzita.
Počas pobytu v podvodnej kapsule sa snaží čo najviac zamestnať, vstáva každý deň o piatej hodine ráno a cvičí. Je jedlá bohaté na bielkoviny, ako napríklad vajcia či lososa, ktoré si môže ohriať v mikrovlnnej rúre.
Aj keď si život pod vodou užíva, za jednou vecou mu predsa len smutno. „Čo mi z pobytu hore najviac chýba? Slnko,“ zveril sa agentúre AP.


