Hrozí pokuta 1500 eur: Dva obľúbené ostrovy sprísnia pravidlá predaja alkoholu v turistických rezortoch

V častiach Mallorky a Ibizy, ktoré sú hojne navštevované turistami, bude po novom platiť prísny zákaz predaja alkoholu medzi 21:30 a 08:00 SELČ. Opatrenie, ktorého cieľom je zabrániť rekreantom v nadmernej konzumácii alkoholu pri bujarých večierkoch, schválila vláda španielskych Baleárskych ostrovov. Informoval o tom web Majorca Daily Bulletin.

17.05.2024 09:00
NEPOUZ? ibiza Foto:
Cala d´Hort na ostrove Ibiza. Ilustračné foto.
debata

Zákaz predaja alkoholu v neskorých nočných hodinách bude na Malorke platiť v Palme, Llucmajore a Magalufe, na Ibize v San Antoniu.

Úrady zároveň nariaďujú lodiam, na ktorých sa organizujú večierky, aby si od týchto destinácií udržiavali vzdialenosť najmenej jednej námornej míle a nevysádzali a nenaberali tam cestujúcich.

Niektorí podnikatelia však nové opatrenia kritizujú a tvrdia, že sa turisti iba presunú do iných rezortov, na ktoré sa reštrikcie nevzťahujú.

Nové opatrenie sprísňuje zákon, ktorý Baleárske ostrovy schválili pred štyrmi rokmi v snahe zabrániť nadmernej konzumácii alkoholu medzi turistami. Zákon z roku 2020 zakázal časovo obmedzené zľavy na alkoholické nápoje, čiže happy hours, takzvané pub crawls, teda vodenie turistov od krčmy k krčme, alebo akcie typu „kúp dva drinky za cenu jedného“.

Úrady zároveň turistov varujú, že im v prípade hlučného a neslušného správania v dôsledku opitosti hrozia vysoké pokuty. Podľa nových pravidiel bude v obľúbených turistických destináciách na Malorke a Ibize platiť zákaz konzumácie alkoholu na verejných priestrancoch, s výnimkou terás a licencovaných podnikov.

pláž, more, dovolenka, koleso, plávacie koleso, šok, zdesenie, strach, cestovanie Čítajte viac Smrtiace medúzy, padajúce balvany, stoka v mori: Varovania na plážach Malorky desia turistov

Za porušenie zákazu hrozia pokuty vo výške 500 až 1500 eur. Za správanie sa pod vplyvom alkoholu, ktoré obzvlášť narúša spolužitie či znečisťuje prírodu, sa sankcie môžu vyšplhať až k 3000 eur.

Na presadzovanie zákazu pitia alkoholu na ulici a tiež na bezpečnosť, kontroly a zvýšenie informovanosti turistov v oblastiach s „nadmernou turistikou“ úrady vyčlenili 16 miliónov eur z dane za udržateľnú turistiku.

Cieľom nových reštrikcií je podľa starostu Palmy Jaimeho Martíneza zabrániť necivilizovanému správaniu. Dekrét má pevne stanovenú platnosť do 31. decembra 2027, pretože úrady veria, že potom už nebude potrebné.

Tu je 10 európskych dovolenkových destinácií, ktoré majú svoje špeciálne pravidlá na predaj a pitie alkoholu.

1. Ibiza, Španielsko: Hoci je Ibiza známa svojim legendárnym nočným životom, má prísne predpisy týkajúce sa predaja alkoholu, pričom mnohé bary a kluby musia byť v určitých hodinách zatvorené, aby sa obmedzilo nadmerné pitie.

2. Mykonos, Grécko: Na tomto idylickom gréckom ostrove je predaj alkoholu prísne regulovaný, v baroch a reštauráciách je často zakázané podávať alkohol po určitej hodine, aby sa udržal poriadok a zabránilo sa verejným nepokojom.

3. Dubrovník, Chorvátsko: Napriek rastúcej popularite medzi turistami Dubrovník ukladá obmedzenia na predaj alkoholu, najmä v historickej časti Starého Mesta, kde podniky musia dodržiavať prísne pokyny na zachovanie kultúrneho dedičstva oblasti.

NEPOUZ, Dubrovnik, Chorvátsko Čítajte viac Dubrovník chystá výrazné obmedzenie: Dotkne sa týchto turistov

4. Cannes, Francúzsko: Hoci je Cannes známe svojím očarujúcim filmovým festivalom, má prísne predpisy upravujúce konzumáciu alkoholu na verejných priestranstvách s pokutami pre jednotlivcov, ktorí pijú v zakázaných oblastiach.

5. Albufeira, Portugalsko: Albufeira ako obľúbené letovisko v regióne Algarve presadzuje nariadenia o predaji alkoholu, pričom bary a kluby podliehajú prísnym licenčným zákonom a príležitostným zásahom proti výtržnému správaniu.

6. Rimini, Taliansko: Napriek svojej povesti párty destinácie Rimini ukladá obmedzenia na predaj alkoholu, najmä počas hlavnej turistickej sezóny, s cieľom udržať poriadok a zabrániť nadmernému pitiu medzi návštevníkmi.

7. Magaluf, Španielsko: Magaluf, známy rušným nočným životom, zaviedol prísne opatrenia na obmedzenie nadmernej konzumácie alkoholu, vrátane obmedzení predaja lacných propagácií alkoholu a pokút za verejné opilstvo.

8. Hvar, Chorvátsko: Tento malebný chorvátsky ostrov presadzuje predpisy o predaji alkoholu, najmä v jeho historickom centre mesta, kde musia bary a reštaurácie dodržiavať prísne pokyny, aby sa zabránilo rušeniu hlukom.

ostrov, more, dovolenka, voda, palmy, exotika, most, kúpanie, slnko, relax, opaľovanie, slnenie, moré nebo, obloha, samota, súkromie Čítajte viac KVÍZ: Hvar, Sicília, Island... Čo viete o európskych ostrovoch?

9. Ayia Napa, Cyprus: Napriek svojej reputácii ako hotspot večierkov, Ayia Napa zaviedla prísne nariadenia o predaji a konzumácii alkoholu, najmä na verejných priestranstvách, aby udržala poriadok a zabránila antisociálnemu správaniu.

10. San Antonio, Ibiza, Španielsko: San Antonio ako obľúbené letovisko na ostrove Ibiza zaviedlo prísne predpisy o predaji alkoholu, najmä vo svojej štvrti s rušným nočným životom, kde bary a kluby podliehajú licenčným zákonom a občasným zásahom proti hlučné správanie.

Sardínia, more, leto, oceán, skaly, pobrežie, pláž, dovoleka, leto, nebo, Čítajte viac Svadba na pláži a bez plaviek? Obľúbená talianska destinácia vám spraví nudistický sobáš opaľovanie sa - slnenie - pláž - piesok - ochranný faktor Čítajte viac Najväčší piesočný ostrov na svete zmenil meno. Bude sa volať K'gari Chorvátsko, Mljet Čítajte viac Investícia v Chorvátsku: Splniteľný sen alebo rizikový obchod? V čom môže byť háčik?
Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Malorka #Ibiza #Mallorca #Baleárske ostrovy