Panika v Chorvátsku: V mori pri Istrii sa objavila najjedovatejšia ryba sveta, liečba neexistuje

Chorvátske more bolo vždy považované za bezpečné, žiadne smrtiace medúzy, ani žraločie tesáky.

23.05.2024 06:00
debata (18)

Minulý týždeň sa však pri ostrove Ceja v Medulinskom zálive chorvátskeho polostrova Istria objavilo sedem exemplárov rýb Lagocephalus sceleratus, všeobecne známeho ako štvorzubec striebropásí, informoval portál Morski.hr.

Jednu z rýb chytili v hĺbke 19 metrov a previezli do Centra morského výskumu v Rovinji, informoval portál Croatia Week. Rybu ulovil a odfotografoval slovinský rybár Anton Vidovič.

Ako to vyzerá v Chorvátsku?
Video
Zdroj: TV Pravda

Zabije 30 ľudí, protijed neexistuje

Ako sa uvádza na facebookovej stránke Aquarium Pula, táto ryba má mimoriadne silný jed nazývaný tetrodotoxín, ktorý pri konzumácii môže spôsobiť vážne zdravotné problémy až smrť.

Tetrodotoxín je najviac koncentrovaný v pohlavných žľazách a pečeni, ale je prítomný aj v koži. Odhaduje sa, že dávka 1 až 2 mg je smrteľná.

Pre ľudí je tetrodotoxín smrtiaci, je až 1200-krát toxickejší ako kyanid. Jedna ryba obsahuje dostatok toxínu na zabitie 30 dospelých jedincov a nie je známy žiadny protijed.

„Tento druh je inváznej povahy a patrí k takzvaným lessepsickým migrantom, druhom, ktoré prenikajú do Stredozemného mora z Červeného mora cez Suezský prieplav. Pôvodne tieto ryby žijú v tropických oblastiach Indického a Tichého oceánu. Vzhľadom na svoju dravosť a nedostatok prirodzených nepriateľov táto ryba negatívne ovplyvňuje biologickú diverzitu a predstavuje hrozbu pre rybolov tým, že poškodzuje rybárske siete, trhá návnady a háčiky,“ uvádza Aquarium Pula.

mostar-foto Čítajte viac Stratení v Bosne a Hercegovine. Na čo si dať pozor v krajine mimo EÚ a v meste, ktoré je poznačené vojnou ostrov Hvar, Chorvátsko, mesto Hvar Čítajte viac Vyhlásili top 10 ostrovov sveta 2023: Hviezdi Chorvátsko, medzi najkrajšími sú až 3 európske Lošinj, Chorvátsko, Jadran, dovolenka, more, cestovanie Čítajte viac Toto sú Maldivy Chorvátska: Rajský ostrov s azúrovým morom, delfínmi a zmätočne pomenovanými dedinami

© Autorské práva vyhradené

18 debata chyba
Viac na túto tému: #Chorvátsko #ryba #Jadranské more #Istria #jedovaté druhy