Rozstrieľané, vyrabované, opustené. Kedysi slávne jadranské letovisko oplakáva zašlú slávu

Kedysi rušná dovolenková destinácia, stredisko Kupari s výhľadom na Jadranské more, je dnes strašidelným pozostatkom svojej bývalej slávy. Premena Kupari z popredného dovolenkového raja do vojnou zničenú ruinu je príbehom o sile zla, no aj o odolnosti a nádeji na znovuzrodenie.

13.06.2024 06:00
Chorvátrsko, Kupari Foto:
Kupari
debata (1)

Post-apokalyptický dovolenkový rezort sa nachádza len 15 minút južne od chorvátskeho Dubrovníka.

V 60. rokoch 20. storočia bolo Kupari klenotom bývalej Juhoslávie, známym nielen pre svoje úžasné pláže, ale aj pre svoju špičkovú modernistickú architektúru.

Kupari
Kupari
+5Kupari

Stredisko, ktoré postavil štát pre robotníkov, bolo súčasťou socialistickej vízie. Stredobodom letoviska bol hotel Pelegrin z roku 1963, ktorý navrhol mladý bosniansky architekt David Finci. Mal viac ako 400 izieb a všetci obdivovali jeho futuristický dizajn, rady betónových a kamenných dyhovaných balkónov s výhľadom na Jadran, vďaka ktorému sa dostal na obálky architektonických časopisov po celom svete.

V priebehu rokov sa rezort rozrástol o niekoľko ďalších hotelov, v čase najväčšej slávy ubytoval 1 600 dovolenkárov a v okolitých kempingoch hostil až 4 000 ďalších.

Navyše jeho zariadenia, vrátane krytých športových arén a bazénov, boli zimným centrom pre miestne deti a športové kluby z Dubrovníka.

Lošinj, Chorvátsko, Jadran, dovolenka, more, cestovanie Čítajte viac Toto sú Maldivy Chorvátska: Rajský ostrov s azúrovým morom, delfínmi a zmätočne pomenovanými dedinami

Pád a nová kapitola

Rozklad Kupari sa začal balkánskou vojnou, pokračovalo rokmi zanedbávania za posledné dve desaťročia. Letovisko bolo počas juhoslovanských konfliktov na začiatku 90. rokov ťažko poškodené, vyrabované, ostreľované, vypálené a opustené, keď vojenské sily ustupovali.

Po vojne chorvátska armáda prevzala malú časť, ale väčšina rezortu zostala v rozklade. Vláda sa pokúsila prestavať oblasť a potenciálne zachrániť ikonický hotel Pelegrin. Neúspešne. Bez údržby tieto budovy podľahli živlom a rabovačom.

Kupari Foto: Pixabay
Chorvátsko, Kupari Kupari

Dnes slúži Kupari ako dojímavá pripomienka minulosti. Miestni obyvatelia aj turisti navštevujú ruiny letoviska a zachytávajú jeho strašidelnú krásu na azúrovom pozadí Jadranského mora. Je to obľúbené miesto pre amatérskych prieskumníkov a filmárov, ktorí hľadajú postapokalyptické prostredie.

Napriek zlému stavu rezortu je na obzore nádej. V máji 2022 hotelová spoločnosť so sídlom v Singapure prevzala projekt prestavby pôvodne podporovaný ruským miliardárom. Cieľom nového plánu je vrátiť Kupari jeho bývalú slávu s plánovaným otvorením v roku 2025.

cestovanie, dovolenka, ruksak, turistka, turista, mobil, internet, dievča, bezpečnosť, more Čítajte viac Top 10 najbezpečnejších krajín (aj) pre sólo cestovateľov? Číslom 1 je Chorvátsko!

Atraktívne okolie

Oblasť okolo Kupari je bohatá na históriu a prírodné krásy. Neďaleký Dubrovník, ktorý je na zozname svetového dedičstva UNESCO, ponúka ohromujúce stredoveké staré mesto obklopené starobylými mestskými hradbami. Elafitské ostrovy, vzdialené len krátku jazdu loďou, ponúkajú idylické pláže a malebné dedinky.

Okrem toho je región Konavle na juhu skrytým klenotom známym svojimi tradičnými kamennými dedinami, vinicami a malebnými turistickými chodníkmi. Návštevníci môžu preskúmať vežu Sokol, stredovekú pevnosť s panoramatickým výhľadom, a ochutnať miestne vína v rodinných vinárňach.

pes, leto, voda, plávanie, dovolenka Čítajte viac Na dovolenku so psíkom? Toto sú top dog-friendly pláže Chorvátska

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Chorvátsko #letovisko #Jadran