Aké leto nás čaká v Chorvátsku? Toto hovoria dlhodobé predpovede počasia

Chorvátska meteorologická a hydrologická služba (DHMZ) zverejnila svoju sezónnu predpoveď na leto 2024. Na rozdiel od denných predpovedí táto dlhodobá sezónna predpoveď naznačuje pravdepodobnosť odchýlok od priemerných klimatických podmienok v rokoch 1991-2020, hovorí DHMZ.

10.06.2024 07:00
Chorvátsko, more, čln, loď, loďka, dovolenka,... Foto:
Chorvátsko láka mnoho Slovákov. Aké budú mať toto leto počasie?
debata

Minimálne aj maximálne teploty budú pravdepodobne vyššie ako zvyčajne. Letné mesiace, jún, júl a august, majú byť teplejšie ako priemer. S vysokou pravdepodobnosťou bude v Chorvátsku mnoho nadpriemerne horúcich dní, a to v celej krajine, informuje CW.

Predpovede zrážok sú zložitejšie a menej spoľahlivé, ale celkovo sa v sezóne očakávajú priemerné alebo mierne podpriemerné zrážky.

Nádherný Dubrovník
Video
Zdroj: TV Pravda

Južné oblasti Chorvátska môžu zaznamenať menej zrážok, aj keď ojedinele sa môžu vyskytnúť silné prehánky.

Severe Weather Europe tiež predpovedá Chorvátsku horúce a suché leto na základe dvoch hlavných modelov – ECMWF a UKMO.

Model ECMWF:

Pre väčšinu Európy predpovedá nadpriemerné teploty o 0,5 až 2 stupne Celzia, Chorvátsko očakáva o 1 až 2 stupne vyššie teploty.

Predpokladá suchšie podmienky najmä v južnej Európe, vrátane Chorvátska.

Model UKMO:

Označuje najvyššie horúčavy vo východnej a severnej Európe, s teplotami v Chorvátsku 0,5 až 2 stupne nad priemerom, najmä na východe a juhu.

Naznačuje, že zrážky budú okolo priemeru, pričom na pobreží sa očakávajú suchšie podmienky.

Celkovo sa Chorvátsko a jeho návštevníci musia prichystať na výrazne horúcejšie leto s možnými suchými obdobiami, najmä v južných oblastiach.

Chorvátsko, pláž Čítajte viac 15 faktov o Chorvátsku: Zápis do Guinessovej knihy, prvá elektráreň, najväčšia huba opaľovanie sa - slnenie - pláž - piesok - ochranný faktor Čítajte viac Do Chorvátska na piesok? Tu je top 7 miest, ktoré vás príjemne prekvapia Maldivy, dovolenka, cestovanie, lietadlo, lietanie, letecká dovolenka, pláž, exotika, ostrov, more, Čítajte viac Máme o ostrov naviac: Vyrástol priamo z mora, no zatiaľ nemá meno

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #počasie #Chorvátsko #letná sezóna #jar/leto 2024