Ako píše Poslovni Dnevnik, nemecké médiá ProSieben informovali, že pozdĺž chorvátskeho pobrežia Jadranského mora sa šíri „hnedý sliz“, ktorý môže plavcom znepríjemniť kúpanie v inak tyrkysovej, krištáľovočistej vode.
I keď látka v mori je veľmi nepríjemná, v skutočnosti je to morský kvet. Vzhľadom na jeho konzistenciu ho však komentujúci na sociálnych sieťach začali posmešne označovať „morský sopeľ“, uvádza ProSieben.

Zápach
Podľa RTL čoraz viac pláží v Chorvátsku okupuje táto nežiaduca morská tráva. Niektorí turisti vraj uvádzajú, že sa im v okolí ani nepodarilo nájsť pláž, kde by sa dalo pohodlne kúpať bez slizu na pokožke.
K pohode nijako nepomáha vedomosť, že ide v podstate o normálny prírodný jav, uvádza Total Croatia News.
Ako uvádza aj Infovrsar, morské kvety sú vo väčšine prípadov úplne neškodné a netoxické, ale môžu nepríjemne zapáchať.
Centrum pre morský výskum v Inštitúte Ruđera Boškovića hovorí, že morský kvet sú jednobunkové riasy, ktoré nie sú nebezpečné ani jedovaté. Je to organický materiál, ktorý sa rozkladá a vytvára zápach, ktorý nie je príjemná.
Potrava pre svetielkujúci planktón
Paradoxne, riasy dokážu vytvoriť aj čosi pekné. Reč je o „červenom prílive“, trblietavom efekte mora počas noci.
Podľa informácií chorvátskeho inštitútu verejného zdravia sú morské kvety prírodným javom, ktorý sa vyskytuje za určitých podmienok – zmeny teploty mora a vyššieho množstva zrážok na jar spolu so zvýšeným príjmom živných solí dusíka a fosforu, ktoré slúžia ako potrava pre fytoplanktón.
Prvé záznamy o morských kvetoch v Jadranskom mori sa datujú už do 18. storočia. Od roku 2000 sa tieto riasy v chorvátskych vodách objavujú každý rok.
Aj v roku 2023 sa v médiách objavili správy o zvýšenej akumulácii rias, ktorú spôsobujú klimatické zmeny. Výrazne zasiahnutý je tiež napríklad Karibik, kde sú koberce rias niekedy dokonca viditeľné z vesmíru.

