Nemecké médiá varujú turistov pred dovolenkou v Chorvátsku. Dôvodom je "morský sopeľ"

Nemecké médiá varovali potenciálnych cestovateľov z Nemecka pred cestou do Chorvátska a pred kúpaním v Jadranskom mori. Dôvodom je nechutný hnedý sliz vo vode.

19.06.2024 06:00
debata (2)

Ako píše Poslovni Dnevnik, nemecké médiá ProSieben informovali, že pozdĺž chorvátskeho pobrežia Jadranského mora sa šíri „hnedý sliz“, ktorý môže plavcom znepríjemniť kúpanie v inak tyrkysovej, krištáľovočis­tej vode.

I keď látka v mori je veľmi nepríjemná, v skutočnosti je to morský kvet. Vzhľadom na jeho konzistenciu ho však komentujúci na sociálnych sieťach začali posmešne označovať „morský sopeľ“, uvádza ProSieben.

most Cetina, Chorvátsko Čítajte viac Idú ako píly: Chorváti pred sezónou otvorili ďalší významný most

Zápach

Podľa RTL čoraz viac pláží v Chorvátsku okupuje táto nežiaduca morská tráva. Niektorí turisti vraj uvádzajú, že sa im v okolí ani nepodarilo nájsť pláž, kde by sa dalo pohodlne kúpať bez slizu na pokožke.

K pohode nijako nepomáha vedomosť, že ide v podstate o normálny prírodný jav, uvádza Total Croatia News.

Ako uvádza aj Infovrsar, morské kvety sú vo väčšine prípadov úplne neškodné a netoxické, ale môžu nepríjemne zapáchať.

Centrum pre morský výskum v Inštitúte Ruđera Boškovića hovorí, že morský kvet sú jednobunkové riasy, ktoré nie sú nebezpečné ani jedovaté. Je to organický materiál, ktorý sa rozkladá a vytvára zápach, ktorý nie je príjemná.

Potrava pre svetielkujúci planktón

Paradoxne, riasy dokážu vytvoriť aj čosi pekné. Reč je o „červenom prílive“, trblietavom efekte mora počas noci.

Podľa informácií chorvátskeho inštitútu verejného zdravia sú morské kvety prírodným javom, ktorý sa vyskytuje za určitých podmienok – zmeny teploty mora a vyššieho množstva zrážok na jar spolu so zvýšeným príjmom živných solí dusíka a fosforu, ktoré slúžia ako potrava pre fytoplanktón.

Prvé záznamy o morských kvetoch v Jadranskom mori sa datujú už do 18. storočia. Od roku 2000 sa tieto riasy v chorvátskych vodách objavujú každý rok.

Aj v roku 2023 sa v médiách objavili správy o zvýšenej akumulácii rias, ktorú spôsobujú klimatické zmeny. Výrazne zasiahnutý je tiež napríklad Karibik, kde sú koberce rias niekedy dokonca viditeľné z vesmíru.

Chorvátsko, more, čln, loď, loďka, dovolenka, cestovanie, Jadran Čítajte viac Aké leto nás čaká v Chorvátsku? Toto hovoria dlhodobé predpovede počasia dovolenka, cestovanie, more, turisti, sklamanie, problém, cestovná kancelária, Čítajte viac Odvrátená stránka Chorvátska: 7 tipov, na čo si dávať počas dovolenky pozor

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Chorvátsko #Jadran #Jadranské more #morské riasy #sliz