Španielske Costa del Sol má problém: Zamorili ho drogové mafie, zločincov nerozoznať

Španielske Slnečné pobrežie (Costa del Sol), ktoré je obľúbené najmä u bohatších turistov zo zahraničia, poznamenal v poslednej dobe príchod medzinárodných gangov pašerákov drog. Táto oblasť v juhošpanielskej Andalúzii je známa svojou obľubou práve u ľudí, ktorí si tu užívajú svoje bohatstvo, či už ho nadobudli poctivo, alebo nie, píše agentúra AFP.

22.06.2024 12:08
debata
Španielsko, Costa del Sol, Barcelona, more, pláže
Video
Zdroj: Pixabay

18 prokurátorov

Vzhľadom na svoje bohatstvo je andalúzsky región na kriminalitu ako je pranie špinavých peňazí zvyknutý. „Ale je to práve obchod s drogami, ktorý dominuje najnovším trendom v tamojších zločinoch, ktoré sú veľmi bezohľadné,“ povedal agentúre AFP Julio Martínez Carazo, hlavný prokurátor miestnej metropoly Marbelly.

Keď v roku 1991 nastúpil do funkcie jediného prokurátora tohto prímorského mesta známeho svojimi nádhernými plážami a golfovými ihriskami, bola kriminalita skôr lokálneho a národného charakteru, spomína Martínez Carazo. Zabavenie pištole bolo podľa neho skôr výnimočnou vecou.

Dnes vedú stopy kriminality v Marbelle do mnohých krajín a je príznačné, že v oblasti teraz pôsobí 18 prokurátorov.

Oblasť Marbelly sa stala dejiskom častých razií, ako bol napríklad záťah uskutočnený 12. júna v susednej obci Mijas, ktorého cieľom bolo rozbiť rozsiahlu sieť obchodníkov s kokaínom pochádzajúcich z Balkánu.

Na konci trojročného vyšetrovania koordinovaného Europolom zatklo asi desať ťažko ozbrojených príslušníkov španielskej civilnej gardy 40-ročného muža pri vstávaní z postele.

Bránou do Európy pre severoafrický hašiš

V posledných mesiacoch boli na Slnečnom pobreží zatknutí ďalší podozriví z obchodu s drogami z rôznych krajín vrátane Nemecka, Francúzska, Talianska a Holandska.

Ale päť prípadov streľby od začiatku roka a útek holandského kráľa takzvanej Marockej mafie, ktorý zmizol po prepustení na kauciu, v Marbelle vyvolali poplach.

„Na pobreží Costa del Sol má trvalé sídlo množstvo zločineckých skupín, čo z času na čas vedie k vybavovaniu účtov,“ povedal agentúre AFP Antonio Martínez Duarte, šéf Útvaru pre drogy a organizovaný zločin španielskej národnej polície.

Španielsko má pre organizovaný zločin mnoho lákadiel: okrem toho, že je bránou do Európy pre severoafrický hašiš a juhoamerický kokaín, sa krajina môže pochváliť vysokou kvalitou života a je druhou najobľúbenejšou turistickou destináciou na svete.

Marbella je na porsche a lamborghini zvyknutá

V rámci boja proti tomuto novému druhu kriminality začali úrady v apríli takzvaný Marbellský plán. Do mesta so 141 000 obyvateľmi boli vyslané policajné posily a boli vykonané razie v známych kluboch.

Počas prvého mesiaca bolo zatknutých desať osôb, z ktorých niektoré boli hľadané v krajinách svojho pôvodu. „Tento plán sa rovná uznaniu, že tu existuje reálny problém“, zdôrazňuje opozičný zastupiteľ Pepe Bernal, bývalý starosta Marbelly.

„Až doteraz sem títo ľudia prichádzali míňať peniaze a užívať si ich, pričom svoju trestnú činnosť zanechávali mimo Španielska. Teraz je však ich prítomnosť u nás značne znepokojujúca,“ povedal agentúre AFP.

„Keď v Marbelle uvidíte porsche alebo lamborghini, nevenujete tomu žiadnu pozornosť,“ hovorí prokurátor Martínez Carazo. Luxus tu zostáva bez povšimnutia, čo sťažuje odhalenie pôvodu bohatstva, dodáva.

„V 80. rokoch tu boli mafiáni, ale žiadna mafia,“ rozpráva bývalý starosta Marbelly Bernal. „Títo mafiáni boli známi, pretože si žili na vysokej nohe a boli súčasťou smotánky, zatiaľ čo tí terajší sú neznámi, ale sú tu so svojou organizáciou a to je nebezpečné“, uzatvára súčasný marbellský prokurátor Martínez Carazo.

debata chyba
Viac na túto tému: #Španielsko #mafia #drogy #mafiáni #costa del sol