Tohtoročné leto bude v Grécku mimoriadne nebezpečné, varoval premiér

Grécka vláda očakáva, že tohtoročné leto bude pre lesné požiare v krajine veľmi nebezpečné. Podľa zahraničných agentúr to na zasadnutí kabinetu povedal premiér Kyriakos Mitsotakis. Krajina podľa neho zažila aj veľmi ťažký jún pre nepriaznivé poveternostné podmienky. Aktuálne grécki hasiči zasahujú pri požiaroch na ostrovoch Chios a Kos, požiare pri Aténach z nedele majú hasiči pod kontrolou.

03.07.2024 07:30
Grécko, turistika, pláž Foto:
Pláž v gréckej Parge. Ilustračné foto.
debata

Pred mimoriadne nebezpečným letom premiér varoval na zasadnutí kabinetu, ktoré sa venovalo práve otázke lesných a poľných požiarov.

„Z pohľadu meteorologických podmienok sme mali mimoriadne ťažký jún s vysokou mierou sucha a nezvyčajne silným vetrom pre toto obdobie,“ povedal Mitsotakis.

Grécko tiež zažilo v júni vlnu horúčav s teplotami nad 40 stupňov Celzia, ktorá dorazila do krajiny skôr, ako bývalo zvykom.

Atény, Santorini, Meteora, Kréta
Video
Zdroj: Pixabay

V minulom roku Grécko zasiahla mimoriadne silná vlna lesných požiarov, ktorá sa dotkla aj významných turistických destinácií. Napríklad požiare z vlaňajšieho júla si vyžiadali evakuáciu tisícov turistov na ostrove Rhodos.

Grécke úrady tvrdia, že odvtedy posilnili požiarne zbory aj prevenciu. Pre majiteľov pozemkov napríklad platia prísnejšie povinnosti pre odstraňovanie suchého materiálu, ktorý môže byť zdrojom ďalšieho šírenia požiarov.

Vo svojom príhovore k ministrom premiér Mitsotakis tiež spomenul úlohu bezpilotných prostriedkov, ktoré umožňujú rýchlejšie zachytenie vznikajúcich požiarov.

Rodoský kolos, socha, Rodos, Čítajte viac Div sveta: Rodoský kolos možno opäť povstane z hlbín mora, aby strážil prístav

Dva rozsiahle požiare pri Aténach z nedele sa podarilo dostať pod kontrolu, informujú s odvolaním sa na oznámenie úradov tlačové agentúry.

Hasiči však bojujú s požiarmi v ďalších častiach Grécka. Desiatky hasičov sa napríklad snažia zlikvidovať oheň na ostrove Kos, zatiaľ čo na západe ostrova Chios, v oblasti Metochi, bola vyhlásená evakuácia. Dvaja hasiči pri týchto zásahoch podľa agentúry AP utrpeli zranenia.

Na Chiose je nasadených vyše 140 hasičov a tiež sedem hasiacich lietadiel a tri vrtuľníky, na Kose, kde už sa situácia o niečo zlepšila, okolo 100 hasičov a tiež šesť hasiacich lietadiel a dva vrtuľníky.

Za posledné dni v Grécku prepuklo 52 lesných požiarov, z ktorých sa 44 podarilo rýchlo zlikvidovať.

Grécko, Santorini, ostrov, domy, more, Čítajte viac „Španielsky Mykonos“ hrozí, že už žiadnych turistov nevpustí
debata chyba
Viac na túto tému: #Grécko #požiar #lesný požiar #lesné požiare