Grécko má vážny problém: Ostrovy trápi nedostatok vody, ako sa to dotkne turistov?

Najväčšia vodná nádrž na gréckom ostrove Naxos je vyschnutá a slúži iba korytnačkám, ktoré plávajú v jej bahnitých plytčinách. V nižších polohách morská voda preniká do prázdnych závlahových studní a ničí úrodu cenených zemiakov pestovaných na ostrove. Na ostrove Karpathos úrady obmedzili napúšťanie bazénov, zatiaľ čo na severnejšie položenom ostrove Thasos je v pláne stavba odsoľovacieho zariadenia, ktoré by z morskej vody urobilo pitnú vodu, napísala agentúra Reuters.

14.07.2024 08:00
Grécko, Myrtos, Pláž, More, Dovolenka Foto:
Grécko, Myrtos
debata

Na väčšine územia Grécka už niekoľko mesiacov nepršalo, alebo bolo zrážok len málo. Politici, poľnohospodári a vedci uvádzajú, že v čase, keď sa grécke ostrovy pripravujú na príchod rekordného počtu turistov, sú zásoby vody vyčerpané ako málokedy predtým.

„V celom Stredomorí je intenzívny nedostatok zrážok a najmä na ostrove Naxos sú naše povrchové nádrže prázdne,“ povedal starosta ostrova Dimitris Lianos.

Milióny turistov každoročne cestujú do Grécka za jeho starovekými pamiatkami, nedotknutými plážami a tyrkysovými vodami. Klimatické zmeny, ktoré v krajine sprevádza nárast teplôt, nepravidelné zrážky a lesné požiare, však ohrozujú budúcnosť najdôležitejšieho hospodárskeho odvetvia krajiny.

Tento rok je náročný zvlášť. Po najteplejšej zime v histórii sa začali nezvyčajne skoro lesné požiare – niektoré vypukli v oblastiach, kde by normálne ležal sneh.

Minulý mesiac zomrelo najmenej šesť turistov, vrátane známeho britského televízneho moderátora Michaela Mosleyho, keď krajinu zachvátili horúčavy.

Odborníci na klímu sa obávajú, že to najhoršie ešte len príde. Andrea Toreti, koordinátor služby pre zvládanie mimoriadnych situácií meteorologickej organizácie Európskej únie, uviedol, že akonáhle sa účinky sucha prejavia navonok, je na opatrenia neskoro.

„Musíme sa vyhnúť mysleniu v núdzovom režime, (namiesto toho) sa musíme zamerať na prevenciu a pripravenosť,“ povedal Toreti.

Nedostatok vody je na Naxose, hornatom ostrove s 20 000 obyvateľmi v jednej z turisticky najobľúbenejších – a najsuchších – častí Egejského mora, citeľný. V lete sa k jeho brehom denne schádzajú desaťtisíce turistov.

V dvoch ostrovných nádržiach je 220 000 metrov kubických úžitkovej vody, čo je tretina vlaňajšieho stavu a zodpovedá to len niekoľkým desiatkam plaveckých bazénov.

Úrady zohnali tri prenosné odsoľovacie jednotky, ktoré upravujú morskú vodu tak, aby bola vhodná na pitie, a ktoré by podľa starostu Lianosa mali pokryť nedostatok vody pre domy, hotely a bazény.

Poľnohospodári však žiadnu upravenú vodu nedostanú. Musia sa spoliehať na studne, ktoré kontaminovala morská voda. Podľa poľnohospodárov táto kontaminácia nastáva v situácii, keď sú studne prázdne natoľko, že do nich začne prenikať slaná voda.

Stelios Vathrakokoilis pestuje na Naxose preslávené zemiaky, ktoré sú v Grécku obľúbené pre svoju maslovú chuť a v Európskej únii sú chránené pred napodobňovaním.

Jeho tohtoročné výnosy sa kvôli osolenej zavlažovacej vode znížii o viac ako polovicu, uviedol. „Je to veľké sklamanie, pretože my ľudia sme nedokázali predvídať, že zmena klímy zaklope aj na naše dvere,“ povedal, zatiaľ čo pár robotníkov neďaleko zbiera zemiaky.

Krajiny v celom Stredozemí, vrátane Španielska a Talianska, hľadajú spôsoby, ako získavať viac vody s pomocou odsoľovania. Dodávatelia príslušných zariadení však uvádzajú, že rastúci dopyt tento rok v lete nestíhajú uspokojovať.

Dokonca aj na Thasose, ktorý je v porovnaní so skalnatým Naxosom oveľa zelenší, predstavitelia miestnej správy uviedli, že chcú do budúcnosti kúpiť odsoľovaciu jednotku.

Grécky výrobca Sychem nemohol tento rok v lete plne uspokojiť dopyt zákazníkov pre nedostatok kľúčových komponentov a predlžovanie výroby, uviedol generálny riaditeľ Alexandros Yfantis. Nové zariadenia by mali byť k dispozícii po septembri.

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Grécko