Kamene však majú nevýhodu – sú domovom morských ježkov, ktoré môžu turisti aj v krištáľovo čistom mori prehliadnuť. Najlepšou prevenciou je preto obuv do vody, ktoré dostať v každom športovom obchode, ale ponúkajú ich stánkari aj v okolí chorvátskych pláží.
Kto sa hrubou gumenou podrážkou neochráni, môže skončiť s kúskami ježka v chodidle.
Stúpenie na dlhé tvrdé ostne je bolestivým zážitkom. Nejde však len o samotné zranenie, ostré tŕne môžu v koži spôsobiť aj viaceré zdravotné komplikácie, píše CW.

Čo robiť, ak sa ocitnete v tejto pichľavej situácii?
Medzi okamžité kroky patrí dostať sa z mora čo najskôr von, aby ste sa vyhli stúpaniu na ďalšie tŕne.
Potom ranu skontrolujte a zhodnoťte počet tŕňov ulomených a zatisnutých vo vašej koži. Tŕne morských ježkov sú krehké a môžu sa ľahko zlomiť, preto s postihnutým miestom zaobchádzajte opatrne.
Odstránenie tŕňov
Potom ranu očistite, opláchnite morskou vodou. Spočiatku nepoužívajte sladkú vodu, pretože môže spôsobiť, že ostne budú ešte krehkejšie.
Na odstránenie použite pinzetu
Ak sú ostne viditeľné a vyčnievajú, opatrne ich odstráňte sterilizovanou pinzetou. Buďte opatrní, aby ste si v chodidle nezlomili ostne na malé nevytiahnuteľné kúsky.
Namočte do octu
Namočte postihnuté miesto do octu na 30 až 60 minút. Ocot pomáha rozpúšťať tŕne na báze vápnika, čím uľahčuje ich odstránenie a znižuje riziko infekcie.
Ak sú tŕne hlboko zapustené, sterilizujte ihlu a jemne sa pokúste ostne vybrať. Buďte veľmi opatrní, aby ste ich nezasunuli hlbšie.
Následná starostlivosť
Po odstránení čo najväčšieho počtu tŕňov ranu očistite antiseptickým roztokom, aby ste predišli infekcii. Potom by ste mali sledovať príznaky infekcie.
Dávajte pozor na také veci, ako je začervenanie, opuch, zvýšená bolesť alebo hnis. Ak sa niektorý z nich vyskytne, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.
Zvyšné nevytiahnuté tŕne môžu niekedy spôsobiť infekciu alebo iné komplikácie, takže ak nemôžete odstrániť všetky, navštívte lekára.

