Portál N1 požiadal o názor Dr. Branka Dragičevića, vedúceho vedeckého spolupracovníka laboratória pre ichtyológiu a pobrežný rybolov Inštitútu oceánografie a rybolovu v Splite.
"Hoci sme ešte neanalyzovali exemplár (sme v kontakte s rybárom), sme si celkom istí, že ide o druh Tetragonurus cuvieri, povedal Dr. Dragičević.
„Taká istá ryba už bola zaznamenaná skôr na Jadrane, ale len na území Albánska, a je to prvýkrát, čo sme ju spozorovali aj v chorvátskych vodách. Ide o druh, ktorý je rozšírený v teplých a miernych oblastiach všetkých svetových oceánov, ako aj v Stredozemnom mori, kde je považovaný za veľmi vzácny. O jeho biológii sa toho veľa nevie, no vie sa, že jeho potravu tvoria želatínové organizmy ako medúzy, rebrá a plášte, čomu pomáha špeciálne upravený ústny aparát so zubami na chytanie želatínovej koristi. Ryby sa považujú za nejedlé. Dosahuje dĺžku približne 70 cm a tu ulovený exemplár bol dlhý asi 20 cm,“ povedal pre N1 Dr. Dragičević.
Čítajte viac Au, morský ježko! Ako si zachrániť nohu, keď v Chorvátsku stúpite na pichľavú guľu? Čítajte viac Najkratšia pozemná lanovka na svete? Cesta trvá 1 minútu a nájdete ju v Chorvátsku Čítajte viac Najväčšia nákladná loď sveta naraz odvezie 24 000 kontajnerov. Pozrite sa na ten kolos