Obľúbené prístavné mesto zaplavili tony uhynutých rýb: Zdochliny úplne pokryli hladinu a odporne smrdia

Stovky tisíc uhynutých rýb zaplavili prístav v gréckom meste Volos po tom, čo boli počas minuloročných povodní vytlačené zo svojich obvyklých sladkovodných stanovíšť. Plávajúce zdochliny vytvorili na hladine striebristú pokrývku a na znepokojenie obyvateľov zapáchali. Grécke úrady mŕtve ryby začali rýchlo odstraňovať, aby sa zápach nerozšíril do reštaurácií a hotelov v okolí, píše denník The Guardian.

31.08.2024 07:00
debata

„Rozprestierajú sa na kilometre ďaleko,“ povedal agentúre Reuters člen mestskej rady Stelios Limnios o uhynutých rybách. „Nie sú len pozdĺž pobrežia, ale aj uprostred Pagasitického zálivu,“ dodal s odkazom na oblasť pri Volose, ktorej pobrežie lemujú rekreačné domy.

Vlečné lode s pomocou sietí ryby zbierali a potom ich vysypávali na korby nákladných áut.

Úrady uviedli, že počas 24 hodín bolo pozbieraných viac ako 40 ton mŕtvych rýb.

Starosta Volosu Achilleas Beos povedal, že zápach je neznesiteľný.

Chora na ostrove Folegandros.
Kastoria - mesto na jazere.
+5Ráno na strechách v pevnosti Monemvasia.

Na tlačovej konferencii obvinil vládu, že sa problémom nezaoberala skôr, ako v tomto týždni zasiahol jeho mesto. Povedal, že rozkladajúce sa ryby by mohli znamenať ekologickú katastrofu pre ostatné živočíšne druhy v oblasti.

Podľa odborníkov tento problém spôsobili minuloročné rekordné záplavy v rovinatej časti kraja Thesálie na sever od Volosu.

Povodne znovu naplnili neďaleké jazero, ktoré bolo vypustené v roku 1962 v snahe bojovať proti malárii, a zväčšili ho na trojnásobok jeho pôvodnej veľkosti.

Odvtedy hladina vody v jazere prudko ustúpila a sladkovodné ryby sú nútené smerovať do prístavu Volos v Pagasitickom zálive pri Egejskom mori, kde nemôžu prežiť.

Do ústia rieky vedúcej do Volosu nebola umiestnená ochranná sieť, uviedli odborníci. Keď ryby doplávali do mora, slaná voda ich tak pravdepodobne zabila.

„Neurobili to, čo by malo byť samozrejmé,“ povedal starosta Beos s odkazom na vládne služby. Miestna prokuratúra v súvislosti s úhynom rýb nariadila vyšetrovanie.

Katastrofa je najnovším dôsledkom extrémneho počasia v Grécku, ktoré vedci spájajú so zmenou klímy. Grécko zápasí s vysokými teplotami a nepravidelnými zrážkami, ktoré spôsobujú požiare a záplavy.

Tridsaťtriročný Dimosthenis Bakojannis, ktorý vlastní reštauráciu na pláži desať kilometrov od Volosu, sa nechal počuť, že jeho obrat sa tento rok v lete znížil o 80 percent, pretože po záplavách sem jazdí menej turistov.

„Vytvorenie ochrannej bariéry teraz nepomôže. Teraz už je neskoro, pretože turistická sezóna skončila,“ povedal Bakojannis.

„Situácia s mŕtvymi rybami bude náš koniec. Aký návštevník do nášho mesta po tomto príde?“ pýtal sa Stefanos Stefanu, predseda miestnej asociácie reštaurácií a barov.

šofér, jazda, diaľnica, cestovanie, auto, šoférovanie Čítajte viac Prejsť celú D1 môže trvať celý život, rátať treba i so záplavami. Na časti sa bez 4×4 nepohnete NEPOUZ, Cape, mys Drastis, Korfu, Grécko Čítajte viac Canal d’Amour: Čo sa stane, keď preplávate Kanál lásky na Korfu? Grécko, Santorini, ostrov, domy, more, Čítajte viac „Španielsky Mykonos“ hrozí, že už žiadnych turistov nevpustí
debata chyba
Viac na túto tému: #Grécko #morské ryby