Fio bankaFio banka

Desivý objav vedcov na dne Červeného mora: Smrtiace bazény odhaľujú tajomstvá vesmíru

Vedcom sa podarilo dosiahnuť dno Červeného mora a ich objav bol šokujúci.

17.02.2025 12:30
debata (4)
Kalábria - neznámy raj na juhu Talianska
Video
Zdroj: Pixabay

Ak si myslíte, že ľudstvo už preskúmalo väčšinu oceánov, ste na omyle. V skutočnosti bolo preskúmaných len približne 5 % oceánu – a to aj kvôli hrozivým „bazénom smrti“, ktoré sa skrývajú v jeho hlbinách.

Červené more, ktoré leží medzi Afrikou a Áziou, je známe svojimi tajomstvami, píše Unilad. A nové objavy vedcov priniesli mrazivé poznatky…

Smrtiace bazény bez kyslíka

Výskumný tím vyslal potápačov a sondy na preskúmanie dna a narazil na takzvané „bazény smrti“ – diery, ktoré siahajú hlbšie než morské dno, nemajú žiadny kyslík a sú extrémne slané, čo znemožňuje prežitie väčšiny morského života.

Prečo je to desivé? Pretože v ich okolí číhajú dravce, ktoré čakajú na svoju korisť.

Profesor Sam Purkis z University of Miami vysvetľuje, že ryby, ktoré sa do týchto bazénov dostanú, sú okamžite omráčené alebo usmrtené.

Dravce sa zdržiavajú v blízkosti, aby sa živili „nešťastnými“ tvormi, ktoré do nich zablúdia.

V ktorých mestách žijú najbohatší ľudia?
Video
Zdroj: Pixabay

Kľúč k pochopeniu života na Zemi a vo vesmíre

Tieto tajomné jazerá však nie sú len hrozbou pre morské živočíchy, ale môžu odhaliť dôležité informácie o pôvode života na Zemi a jeho existencii mimo nej.

Vedci sa domnievajú, že život na Zemi vznikol v hlbokom mori, pravdepodobne v podobných podmienkach bez kyslíka.

Profesor Purkis hovorí: „Naše súčasné chápanie naznačuje, že život na Zemi vznikol v hlbokom mori, takmer určite v anoxických (bez kyslíka) podmienkach. Štúdium týchto komunít nám preto umožňuje nazrieť do podmienok, za akých sa objavil prvý život na našej planéte, a môže nás viesť pri hľadaní života na iných "vodných svetoch“ v našej slnečnej sústave a za jej hranicami."

Tieto „bazény smrti“ tiež poskytujú jedinečné okno do minulosti, pretože sa v nich nenachádza veľa živých organizmov, ktoré by premiešavali morské dno.

Sedimenty, ktoré sa tu hromadia, zostávajú neporušené a vedci ich môžu skúmať ako vzorky z dávnej histórie Zeme.

Či už ide o výskum minulosti, prítomnosti alebo budúcnosti života, smrtonosné bazény v Červenom mori prinášajú fascinujúce odpovede na otázky, ktoré nás sprevádzajú už tisícročia.

Možno sa o nich v budúcnosti ešte veľa dozvieme – pokiaľ sa ich nebudeme musieť obávať pri vlastných dobrodružstvách v hlbokých vodách.

apokalypsa, asteroid, vlna, katastrofa, tsunami Čítajte viac Kam ujsť pred 3. svetovou vojnou? Tu je 12 krajín, kde prežijete kosba, kosenie, luka, kopanec, kopanecke luky, narodny park slovensky raj Čítajte viac Štyri krajiny, kde nerastú žiadne stromy: Dôvody sú rôzne, výsledky rovnako desivé alcatraz, väzenie, väznica, Čítajte viac Alcatraz ako symbol hrôzy: Šialený väzenský poriadok, desivé tresty a dôvod, prečo z neho (asi) nik neušiel

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 4 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #vedci #Červené more