Fio bankaFio banka

Smrtiace vlny pod hladinou: Čo vám hrozí, keď v mori priblížite k sonaru ponorky?

Zvuk je vo vode mocný nástroj. Pre niektoré morské živočíchy, ako veľryby či delfíny, je sonar prirodzeným spôsobom navigácie a lovu koristi. Pre ľudí však môže byť podvodný sonar smrtiacou hrozbou.

08.03.2025 06:00
debata (7)

Moderné vojenské ponorky sú vybavené extrémne silnými sonarovými systémami, ktoré dokážu mapovať okolie na veľké vzdialenosti – ale ich dopad na ľudské telo je desivý.

Dve bizarné letecké spoločnosti, ktoré zrušili - letušky pre potešenie a podivní pasažieri
Video
Zdroj: Pixabay

Ako funguje sonar a prečo je taký silný?

Sonar, skratka pre Sound Navigation and Ranging, funguje na princípe vysielania zvukových vĺn, ktoré sa odrážajú od objektov a vracajú sa späť.

Na základe času návratu signálu sa určuje vzdialenosť objektu.

Tento systém sa využíva nielen vo vojenskom námorníctve, ale aj v civilnom sektore, napríklad na mapovanie oceánskeho dna či vyhľadávanie vrakov.

Príroda si však túto technológiu osvojila dávno pred ľuďmi. Delfíny a veľryby majú vyvinutý echolokačný systém, vďaka ktorému dokážu loviť aj v úplnej tme.

Najmä vorvane tuponosé sú známe svojím extrémne silným sonarom, ktorý podľa vedcov môže byť dostatočne silný na omráčenie koristi.

Ak dokáže sonar veľrýb ovplyvniť organizmy v oceáne, predstavte si, aké silné sú vojenské sonary ponoriek a torpédoborcov.

Dovolenka Slovákov za čias komunizmu: Kde boli socialistické Maledivy?
Video
Zdroj: Pixabay

Keď sonar zabíja: Prípad austrálskych potápačov

V roku 2023 sa skupina austrálskych potápačov dostala do nebezpečnej situácie, keď v medzinárodných vodách vykonávali údržbu na fregate HMAS Toowoomba.

Loď mala poškodenú vrtuľu, preto museli potápači vstúpiť do vody, aby ju uvoľnili.

V tej chvíli sa k nim začal približovať čínsky torpédoborec. Krátko nato spustil svoj sonar na plný výkon.

Austrálsky minister obrany Richard Marles opísal situáciu takto:

„Čínska vojnová loď spustila sonar v intenzite, ktorá predstavovala priamu hrozbu pre bezpečnosť austrálskych potápačov. Boli nútení okamžite opustiť vodu a utrpeli ľahké zranenia, pravdepodobne v dôsledku sonarových impulzov.“

Top 10 najobľúbenejších miest v Chorvátsku
Video
Zdroj: Pixabay

Podľa odborníkov na podmorskú akustiku môžu silné sonarové signály spôsobiť vážne poškodenie ľudského tela. Pri extrémnych intenzitách môžu dokonca spôsobiť ruptúru pľúc či vnútorné krvácanie.

Ďalšie symptómy zahŕňajú dezorientáciu, závraty, dočasné straty pamäti, problémy so sústredením a dočasnú hluchotu.

Neviditeľná hrozba v oceáne

Silné sonary sú v dnešnej dobe neoddeliteľnou súčasťou námornej obrany. Zatiaľ čo ponorky sa spoliehajú najmä na pasívne sonary (ktoré len zachytávajú zvuky v okolí), torpédoborce a veľké vojenské plavidlá používajú aktívne sonary, ktoré môžu byť nebezpečné pre ľudí aj pre morské živočíchy.

Existuje množstvo dokumentovaných prípadov, keď silné sonarové impulzy spôsobili hromadné úhyny veľrýb, ktoré sa následne vyplavili na pobrežie.

Najväčší "výrobcovia" kyslíka: Vďaka Sibíri vedie Rusko. Má lesy na ploche väčšej ako celé USA
Video
Zdroj: Pixabay

Podľa vedcov je pravdepodobné, že silné akustické vlny poškodzujú ich vnútorné orgány alebo narušia ich navigačné schopnosti.

Ak sa teda niekedy ocitnete pod vodou a priblížia sa k vám tieto vlny, jediná správna reakcia je okamžitý návrat na hladinu.

Sonar, hoci neviditeľný, je v podmorskom svete jednou z najnebezpečnejších zbraní.

muž, štýl, mladý, Talian, Taliansko Čítajte viac Turisti v šortkách, Taliani v štýle. Video odhaľuje do očí bijúci rozdiel Talian, muž, chlap, Čítajte viac 10 talianskych nepísaných pravidiel, ktoré by ste mali poznať (Aby ste sa nestrápnili) Sao Paulo, Brazília, mesto, mrakodrapy, vežiaky, budovy, Čítajte viac Senna Tower: Nový 500-metrový mrakodrap bude najvyššou rezidenčnou budovou sveta. A nerastie v Dubaji

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 7 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #ponorka