Precízne modely kultúrnych pamiatok, ktoré sa tu nachádzajú, nie sú v skutočnosti až také miniatúrne, niektoré merajú až sedem metrov.
Vedeli ste, že jediný palác na hrade Červený Kameň má väčšiu plochu ako súbor všetkých objektov na Čachtickom hrade? Park miniatúr umožňuje takéto porovnanie, všetky modely hradov sú tu zhotovené v rovnakej mierke 1:50.
Park sa nachádza v strede Podolia, hneď vedľa cesty. Na hektárovej ploche je dnes presne 50 hradov, zámkov a významných kostolov. O mesiac ich už bude 51. V týchto dňoch práve dorábajú model hradu Beckov.
„Začal som na ňom robiť minulý rok, začiatkom decembra, teraz dorábam jeho posledné časti. Do konca júla by sme chceli mať hrad hotový,“ vraví Rudolf Kucmen, ktorý v neveľkej dielni na okraji parku zhotovil kus po kuse celý hrad.
Beckovský hrad nebol prvý a nebude posledný, ich počet by mal postupne narásť na stovku. Skutočný hrad Beckov je len kúsok od Podolia, návštevník bude môcť porovnávať súčasný stav s podobou, akú mal v minulosti. To je unikát tohto parku, neponúka návštevníkom kópie dnešných kultúrnych pamiatok, ale dobové rekonštrukcie hradov a zámkov z čias ich najväčšieho rozkvetu. Najkrajšie boli okolo roku 1700, keď mali dostavané všetky paláce.
Podolie je len päť kilometrov od Čachtíc, preto v parku nemôže chýbať hrad, ktorý preslávila Alžbeta Bátoriová.
„Je to dobová rekonštrukcia z roku 1708, teda približne sto rokov po tom, čo na ňom zomrela Bátorička. Hrad je postavený presne pôdorysne a výškopisne, je to najobdivovanejší model, čo súvisí s jeho históriou. Vyznačili sme na ňom miesto, kde by podľa legendy mohla byť Bátorička zamurovaná. Počas nedávnej rekonštrukcie hradu sa, žiaľ, toto miesto nepreskúmalo, lebo sa nachádza vo vonkajšom plášti múra a v súčasnosti nie je k nemu prístup. Spraviť k nemu chodníček nie je problém, je to námet do budúcnosti,“ vraví zakladateľ a správca Parku miniatúr Juraj Hlatký, veľký milovník histórie.
Zaujímavý je Šarišský hrad. Je to obrovská stavba, čo vidieť na jeho modeli. Má 7 krát 3 metre a stavali ho dva roky. Nazývajú ho aj slovenský Carcassonne, pretože má vonkajšie opevnenie, v ňom je 14 veží, čím pripomína francúzsku pevnosť Carcassonne. Málokto o tom vie, hrad je na kopci a nie je to vidno. Na modeli to majú ľudia ako na dlani, môžu si vychutnávať pohľad z vtáčej perspektívy. Boli tu návštevníci priamo zo Šariša a tí žasli nad tým, aký je ich hrad veľký.
Hričovský hrad patrí do štvorice tzv. orlích hniezd, čo sú hrady postavené v ťažko prístupnom skalnom teréne. Ďalšími z tejto skupiny sú hrady Súľov, Vršatec a Lednica. Všetky majú svoje miesto v Parku miniatúr.
„Model Hričovského hradu je vyrobený zvláštnou technológiou, z malých tehličiek. Hrad je známy povesťou o mníchovi, ktorý chodil zahalený kapucňou hradnému pánovi pripomínať, že zavraždil svoju manželku a dieťa. Hradný pán dal zavraždiť aj mnícha, ten skamenel a vo forme skaly sa objavil pred hradom, aby pánovi naďalej pripomínal jeho hriechy. Mních zahalený kapucňou dodnes pred hradom stojí, nie je to socha, ale prírodný výtvor. My ho máme stvárneného aj v našom modeli,“ hovorí Juraj Hlatký. Podobných legiend a povestí má v zásobe nespočetné množstvo.
Trenčiansky hrad zatiaľ v parku miniatúr nie je. Postavia aj ten a bude to veľká stavba s rozmermi približne 8 krát 7 metrov. Na základy bude potrebné odkopať toľko zeminy, že zaplní 10 tatroviek. V Parku miniatúr už dávajú dokopy výkresy, budú ho stavať v podobe, akú mal za Zápoľského. Je to podoba, ktorú poznáme aj dnes, ale bude mať všetky paláce, všetky veže a opevnenia. Za Matúša Čáka bol hrad veľmi jednoduchý, na vrchole kopca bola hradná veža, palác a súbor opevnení.
Uprostred parku je malá rozhľadňa, nazvaná Alžbetina. Stačí na ňu vyjsť a naskytne sa vám úžasný pohľad. Toľko hradov neuvidíte zo žiadnej rozhľadne na svete.
Kam na výlet: 5 tipov nadnes





Vo štvrtok si prečítajte: Starobylá Krupina je stále opradená tajomstvami