Dokonca môže na chvíľu uveriť, že posledný majiteľ Emanuel Andrássy II. si z neho len odskočil na poľovačku a každú chvíľu sa vráti. Interiér kaštieľa je v stave, akoby ho jeho bývalí majitelia stále využívali.
Kaštieľ patrí k najzachovalejším šľachtickým sídlam v strednej Európe. Keď v ňom zriaďovali múzeum, nemuseli doň podľa slov kultúrno-propagačnej manažérky múzea Judity Krajčiovej zháňať a kupovať žiadne zariadenie. Všetko tam zostalo. Jeho poslední vlastníci z rodu Andrássyovcov ho opustili v roku 1944, keď sa presťahovali do Lichtenštajnska. O rok kaštieľ znárodnili a ako múzeum slúži od roku 1953.
Túto perlu regiónu postavili v 15. storočí, keď územie Betliara vlastnili Bebekovci. Najdlhšie ho však užíval rod Andrássyovcov, ktorý patril k najstarším a najbohatším aristokratickým rodinám Uhorska. Jeden z tohto šľachtického rodu, Július Andrássy, vstúpil do histórie tým, že korunoval známu bavorskú princeznú Sissy za uhorskú kráľovnú. Andrássyovci, najmä poslední z vetvy, ktorí obývali betliarske sídlo, boli známi cestovatelia. Domov si zo sveta nosili nielen zážitky, ale aj rôzne exotické suveníry, ktoré sú dnes súčasťou zbierok múzea. V tomto smere sa preslávil najmä Emanuel Andrássy I., ktorý precestoval Japonsko, Čínu, Turecko, Indiu a mnohé ďalšie krajiny sveta.
Betliar sa nachádza neďaleko historického baníckeho mesta Rožňava. Kaštieľ aj s priľahlým parkom s veľkosťou 57 hektárov sa nepatrí obísť. Napriek tomu, že samotný park je po kalamitách z vlaňajška a tohto roku dočasne zatvorený, expozície, ktoré návštevník nájde v objekte, stojí zato vidieť. K najväčším vzácnostiam patrí historická knižnica. „Založil ju Leopold Andrássy a obsahuje okolo 15-tisíc knižných titulov, väčšinou náučnej literatúry. Najstaršie pochádzajú z 15. storočia,“ konštatuje Krajčiová.
Mimoriadne zaujímavá je časť pozostávajúca z exotických predmetov, ktoré si Andrássyovci priviezli z ciest po svete. Okrem poľovníckych trofejí, ako je vypreparovaný medveď grizzly z Kanady, krokodíl či hlava slona, zaujmú aj mnohé ďalšie. V zbierkach je tiež oblek eskimáka z tulenej kože, tritisíc rokov staré egyptské múmie, samurajské brnenie, hlava polynézskeho bojovníka z Novej Guiney, vrhací nôž z Konga, orientálny nôž kukri, indonézsky súbojový nôž rančong a ďalšie zaujímavé vecičky.
Kaštieľ, ktorý je otvorený denne a vstupy doň sú naplánované v poldruhahodinových intervaloch, je plný trofejí a aj preto nosí prívlastok poľovnícky. Všetky miestnosti, či už spálne, salóny, jedálne, ale aj miestnosti pre služobníctvo, sú zariadené dobovým nábytkom. Jeho obyvatelia používali šestnásť kúpeľní. V interiéroch sú tiež mnohé obrazy, podobizne majiteľov kaštieľa dominujú v galérii predkov na poschodí, zaujímavé sú obrazy Júliusa Andrássyho aj namaľovaná scéna, v ktorej korunuje Sissy za kráľovnú. Príťažlivý je aj porcelánový kabinet pozostávajúci z kúskov dovezených zo známych európskych výrobní zo začiatku 18. storočia. Napríklad z Meissenu, Viedne či z francúzskeho Sevrésu, ale aj z Karlových Varov a Herendu vo vtedajšom Uhorsku. Novinkou pre turistov v kaštieli Betliar sú večerné prehliadky, ktoré múzeum začalo v letnej sezóne organizovať dvakrát do mesiaca. Chce tiež zaujať sériou rôznych podujatí. Len od júla do konca tohto roka ich pripravuje pätnásť.
Kto zavítal v minulosti do Betliara, návštevu spájal aj s návštevou hradu Krásna Hôrka, ktorý pred niekoľkými rokmi vyhorel. Ako alternatíva za prehliadku týchto priestorov sa teraz núka návšteva historického baníckeho mesta Rožňava či niektorej z okolitých jaskýň ako napr. Domica, Dobšinská ľadová jaskyňa či Ochtinská aragonitová jaskyňa.
Vo štvrtok si prečítajte: V biobazéne na Záhorí sa pláva v mieri s mlokmi
Kam na výlet: 6 tipov nadnes