Je zelená, neveľmi zaľudnená a na štrkových plážach Dunaja sa dá skvelo okúpať. Je tiež výletom do histórie po stopách Rimanov (Kelemantia pri obci Iža) alebo výbojných Turkov (pevnosť v Komárne). Nuž a ponúka aj jeden neuveriteľný príbeh o tom, ako kravy, kone a kozy zachraňujú prírodu.
My sme malý cyklovýlet začali na Veľkolélskom ostrove, cieľom bolo Číčovské rameno. Veľkolélsky ostrov obteká z jednej strany Dunaj a z tej druhej Veľkolélske rameno. Je to kúzelné miesto, ktoré sa za posledné roky zmenilo tak, že ho domáci obyvatelia nespoznávajú. Respektíve tí najstarší ho spoznávajú, pretože sa sem po rokoch vracia vzácna príroda. Krajina vďaka húževnatej spolupráci ochranárov, prírodovedcov a vodohospodárov získava späť svoju stratenú tvár. Namiesto nepreniknuteľného buša sú tu opäť krásne lúky posiate kvetmi, na ktorých sa pasie dobytok. Je to čosi ako čiernobiela fotografia dunajských luhov z albumu starého otca, akurát táto má farby.
Je to vraj prosté. „Stačilo vyhnať kravy na pašu,“ hovorí predseda Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia Tomáš Kušík. Kravy, ovce a kone udržiavajú lúku fit, každý druh sa zameriava na iné rastliny, a preto sa na lúkach udržiava pestrosť, čo prospieva hmyzu. A kde je dostatok hmyzu, sú aj vtáky. Na Veľký Lél sa tak vďaka obnoveniu tradičného hospodárenia pomaly vracia aj dudok, ktorý sa na južnom Slovensku stával už len obrázkom v učebnici.
Dá sa tu jazdiť na koňoch, nízkych huculoch. Deti v letnom tábore si môžu dokonca vyskúšať ryžovanie zlata (to bolo v tejto oblasti kedysi bežné, aj preto sa neďaleká obec volá Zlatná na Ostrove), streľbu z luku, dojenie kravy, člnkovanie. Nám stačilo kúpanie na dunajskej pláži. Boli sme tam úplne sami, spoločnosť nám robili jedine kormorány sediace na kmeni stromu, ktorý sa zachytil v strede koryta. Občas sa mihli výletníci na veľkých lodiach (tie rýchlejšie robia poriadne vlny, skoro ako na mori) a neskôr sa ešte zastavil jeden pán, ktorý prišiel ryžovať zlato. No inak tu nebol vôbec nik. Ticho a pokoj.
Celú tú idylku môže pokaziť jedna maličkosť. Komár. Ak to človek podcení a zastaví sa na bicykli čo len na krátky okamih, napojí sa na jeho obehovú sústavu tisíc takých protivných „maličkostí“. Treba sa určite vyzbrojiť silným repelentom a radšej si obliecť dlhé nohavice. Pri výlete pozdĺž Dunaja sa oplatí vyraziť aj do okolitých obcí, každá skrýva nejaké prekvapenie. Či je to výborné domáce víno od krčmára v Zlatnej na Ostrove, alebo je to príjemné dedinské kúpalisko v obci Čalovec. Priamo v Číčove je atrakcia Park sôch historických osobností, čo sú veľké vyrezávané drevené kmene.
Kúsok od Číčova je jedna z najkrajších chránených prírodných oblastí Žitného ostrova. Číčovské mŕtve rameno. Cyklotrasa sa k nemu približuje z južnej strany popri Dunaji. Je to vlastne jazero nesúmerného tvaru a vzniklo roku 1899, keď Dunaj počas silnej povodne pretrhol hrádzu. Územie je chránenou prírodnou rezerváciou od roku 1964 a toto miesto dostalo pôvodne názov Lion podľa francúzskeho vojaka, ktorý sa usadil na brehu na konci prvej svetovej vojny.
Je tu priezračná voda. Na hladine kvitne lekno biele, leknica žltá a bohatá trstina na brehu jazera je ideálnym útočiskom pre vyše 100 druhov vtákov. Dajú sa tu zazrieť volavky, lysky. Podľa niektorých zdrojov v tunajších vodách žije dunajský kapor či blatniak tmavý.
Kam na výlet: Päť tipov nadnes
V stredu si prečítajte: Blatnica, dedinka ako stvorená pre film