Šikmú vežu majú aj v Gemeri

04.03.2011 09:09
šikmá veža na Gemeri
Kurátor reformovanej cirkvi v Riečke Zoltán Bíró hovorí, že veža sa odklonila už o takmer pol metra.

Šikmá veža nemusí lákať turistov len do talianskej Pisy, ale aj do slovenského Gemera. V dedinke Riečka v okrese Rimavská Sobota sa kostolná veža nakláňa čoraz viac. Odklon od osi momentálne dosahuje asi 45 centimetrov.

Kurátor reformovanej cirkvi v Riečke Zoltán...
Kurátor reformovanej cirkvi v Riečke Zoltán Bíró hovorí, že veža sa odklonila už o takmer pol metra.

Kostolná veža sa viditeľne odklonila za posledných 50 rokov. Je súčasťou renesančného kostola z konca sedemnásteho storočia, bola však pristavaná neskôr. „Kostol aj s vežou sú postavené na kameňoch a nie na pevnom betónovom základe. Podmývanie pôdy a podložia preto spôsobuje pohyb a odklon kostolnej veže,“ vysvetľuje 79-ročný kurátor reformovanej cirkvi v Riečke Zoltán Bíró.

Veža ľudí zatiaľ neohrozuje, kostol funguje normálne. Omše sú tu každé dva týždne. Na veži zvoní síce namiesto pôvodných dvoch zvonov iba jeden, ale je to preto, že o druhý v dedine prišli ešte počas prvej svetovej vojny.

Svoju šikmú vežu zatiaľ dedinka s 230 obyvateľmi turisticky nevie predať. Občas sa tam síce zastavia nejakí turisti z Maďarska, no ide skôr o výnimku ako pravidlo. Starosta Riečky Oskar Tóth však verí, že časom sa to zmení. „Všetci veríme, že veža bude čoraz väčšou atrakciou pre turistov, ktorí k nám začnú chodiť pravidelne,“ hovorí starosta, zatiaľ však konkrétny plán na zviditeľnenie nemá.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk