Kláštorisko, to je dovolenka v stredoveku

Myšlienka duchovnej i hmotnej obnovy stredovekého kartuziánskeho kláštora privádza do Slovenského raja každoročne niekoľko desiatok slovenských i zahraničných dobrovoľníkov. Projekt neziskovej organizácie Kláštorisko privíta počas letných mesiacov nielen zvedavé oči návštevníkov, ale aj ochotné ruky pomocníkov.

26.06.2008 16:37
Kláštorisko Foto:
Kláštorisko, to je viac ako 700 rokov histórie.
debata

Pokiaľ radi dovolenkujete v prírode a túžite zároveň poznávať históriu vlastnej krajiny, Kláštorisko je ideálnym miestom. Viac ako 700-ročnej histórie sa tu môžete dotknúť, ba dokonca ju pomôcť vzkriesiť.

Na skutočný únik mimo reality nepotrebujete cestovať tisíce kilometrov a míňať veľké peniaze. Stačí absolvovať cestu do jednej z východiskových dedín, ktorými sú Vernár, Podlesok, Čingov, Dedinky, Letanovce alebo Spišské Tomášovce. Tak ako všetky cesty vedú do Ríma, tak aj v Slovenskom raji vedú všetky ku Kláštorisku. Cesta do centra planiny, na ktorej sa tento stredoveký komplex nachádza, je pre sviatočného turistu rovnako krásna ako únavná. Ale rozhodne stojí za to.

História kláštora siaha až do 13. storočia. V jeho druhej polovici sa na tej istej planine, na ktorej dnes stoja pozostatky Kláštoriska, zachránili obyvatelia Spiša pred nájazdmi Tatárov. Z vďačnosti za záchranu, ktorú im Letanovská skala ponúkla, rozhodli sa vystavať tu kostol. Neskôr boli na toto miesto pozvaní kartuziáni, ktorí tu založili svoj kláštor. Rád kartuziánov založil mních sv. Bruno roku 1084 vo Francúzsku. Pravidlá rádu sú veľmi prísne: celoživotná mlčanlivosť, zákaz vstupu žien do kláštora (jedinú výnimku mala mecenáška Hedviga) či život v celách – malých domčekoch so záhradkou. Hlavnou náplňou práce kartuziánov bolo prepisovanie kníh, o čom svedčia archeologické nálezy. Pokiaľ sa nevenovali pisateľskej práci udržovali chod kláštorného komplexu ako samostatnej jednotky. Sami si dopestovali väčšinu potrebných plodín. Prijímali pocestných i duševne chorých, ktorých liečili najmä izoláciou od okolitého sveta. Bohužiaľ, z rovnakého dôvodu, ktorý stál pri vzniku Skaly útočiska, bolo toto posvätné miesto zničené. Veľmi dobrá obranná poloha sa zapáčila najskôr husitom a neskôr bratríkom. Spišská župa bola nútená roku 1543 kláštor zničiť.

Viac ako 400 rokov čakali zrúcaniny na svoje objavenie. Od roku 1983 sa datuje začiatok archeologických prác, na ktoré postupne nadviazali dobrovoľníci zo Slovenska i zahraničia, ktorí sa už viac ako 20 rokov podieľajú na záchrane a obnove tohto unikátneho kláštorného komplexu. Bez akejkoľvek podpory od štátu zachraňujú tento stredoveký chrám pre budúce generácie. A tu niekde sa nachádza priestor pre dobrodružné duše. Ak budete mať v lete cestu cez Slovenský raj, pokojne sa zastavte aj na Kláštorisku. Nechajte sa previesť kláštorom a pokiaľ sa vám to zapáči, určite vás nechajú na tomto čarovnom mieste aj prenocovať. A pre tých najobetavejších odporúčam prihlásiť sa na jeden z letných turnusov, počas ktorého budete mať možnosť postaviť, kameň za kameňom, svoj vlastný kúsok kláštora. Ak vám to ide lepšie jazykom, pokojne môžete sprevádzať turistov. Čokoľvek pre Kláštorisko urobíte, vráti sa vám to niekoľkonásobne späť. Na veku ani na skúsenostiach nezáleží. Na tomto mieste si každý svoju úlohu nájde. Na stránke www.klastorisko.sk sa dozviete aj u koho sa treba prihlásiť na turnusy.

Prezrádzať viac zo života dobrovoľníkov, je ako prezrádzať dej dobrej detektívky. Najkrajšie si to „odžije“ každý po svojom. 

Ale pre zvedavcov aspoň krátka prezentácia:
- život na Kláštorisku je životom v komunite
- predpoludním práca (povinne), popoludní oddych (práca dobrovoľne)
- sprcha priamo pod vodopádom, večerné posedenia v originálnej kláštornej pivnici

Napriek tomu, že kláštor už viac ako 450 rokov neexistuje, jeho funkcia sa neskončila. V srdci národného parku ponúka všetko to, čo bolo jeho úlohou za čias kartuziánov – pokoj, samotu, zmierenie, očistu. Všetko, čo na dovolenke potrebujete, aby ste zabudli na každodenné povinnosti.

Kto by sa predsa len vzdal príležitosti obývať zrúcaniny kláštora, sú pre neho pripravené chatové osady pri vstupe na Skalu útočiska ako aj v jej centre.

Chatová osada Kláštorisko poskytuje nasledovné ubytovanie

  • 44 lôžok v trojmiestnych chatkách s posteľnou bielizňou od marca do októbra 250,– Sk/1os./1 noc, v cene je zahrnuté používanie sprchy.
  • 42 lôžok v trojmiestnych chatkách bez posteľnej bielizne – je nutné doniesť si spacáky v mesiacoch júl, august, 450,– Sk 1 chatka na 1 noc, chatky nie sú vykurované, v cene je zahrnuté používanie sprchy. Chatky sú vhodné pre nenáročných turistov.
  • V žiadnych chatkách nie je voda ani WC. Umyvárka, sprchy a WC sú umiestnené v spoločných priestoroch v areáli chatovej osady.
  • Cesta na Kláštorisko je v zlom stave, nevhodná pre osobné automobily s nízkym podvozkom.
  • Súčasťou objektu je reštaurácia s výčapom a terasa. Po náročnej túre dobre padne studené pivo, či iný nápoj, alebo niečo dobré z tunajších špecialít.
  • O zdravie a bezpečnosť v tejto oblasti sa stará horská zdravotná služba.

Pre informácie o komfortnejšom ubytovaní v okolí Kláštoriska navštívte stránku http://www.viaslovakia.sk/hotelyraj.php

debata chyba