Poľské mliečne bary sú pripomienkou starých časov v modernej dobe

Umakartové stolíky s vázičkami a umelými kvetinami, čakanie v rade, ženy s krajkovými čelenkami na hlave, ktoré zákazníkov netrpezlivo vyzývajú, aby si už konečne odniesli objednané jedlo.

09.01.2011 13:34 , aktualizované: 11.01.2011 08:00
mliečny bar, Poľsko
Mliečne bary v Poľsku ubúdajú, napriek tomu sú veľmi obľúbené najmä u dôchodcov a študentov.
debata

Kto si potrpí na vysokú kultúru stolovania, nemal by do mliečnych barov v Poľsku chodiť. Ten, kto sa chce pozrieť na miesta, o ktorých sa dá povedať, že sa tam zastavil čas a chce ochutnať poľskú kuchyňu za ľudové ceny, by sa do nich nemal báť vkročiť. Mal by sa však poponáhľať, pretože mliečnych barov v Poľsku ubúda.

Kým v časoch komunizmu ich boli v krajine desaťtisíce, podľa posledných dostupných štatistík je mliečnych barov už asi len 140. Prežívajú však aj v centrách veľkých miest vedľa novodobých fast foodov a reštaurácií. Na ulici Nowy Świat vo Varšave, ktorý patrí medzi tie najdrahšie v meste, sa okolo poludnia tvoria rady v mliečnom bare Familijny, ktorý funguje od roku 1951. Prichádzajú sem hlavne študenti alebo dôchodcovia, stretnúť tu však môžete aj ľudí z kancelárií.

Za komunizmu v mliečnych baroch varili výlučne mliečne a múčne jedlá, mäso sa začalo variť až koncom 80. rokov," povedal vedúci baru Familijny Krzysztof Woźniak. A tak si dnes zákazníci môžu dať bravčovú kotletu, bigos, teda zmes mäsa a kyslou kapustou, alebo smaženú rybu. Mäso však vegetariánske jedlá z ponuku mliečnych barov samozrejme nevytlačilo, predávajú sa tu cestové taštičky pierogi s rôznymi plnkami, vaječná omeleta, palacinky na mnoho spôsobov, ryža alebo rezance na sladko. Chýbať nemôžu samozrejme ani polievky, napríklad mliečna, ovocná či rajčinová. „U nás je zrejme najobľúbenejším jedlom rajčinová polievka, palacinky s tvarohom a cukrom alebo knedlíky z tvarohového cesta polievané maslom a posypané cukrom,“ tvrdí Woźniak.

Mliečne bary konkurujú reštauráciám jedlom za...
mliečny bar, Poľsko Mliečne bary konkurujú reštauráciám jedlom za rozumné ceny.

„Je tu dobrá domáca kuchyňa, taká, na akú som zvyknutá od mamy a je to tu lacné,“ pochvaľuje si Ola, študentka fínštiny na Varšavskej univerzite. Najesť sa v centre Varšavy nie je lacná záležitosť, obedné menu reštaurácie príliš často neponúkajú a keď už sú, stoja okolo 20 zlotých (približne 5 eur). V mliečnom bare zákazníci za hlavný chod vrátane šalátu zaplatia približne jedenásť zlotých (asi 2,80 eura), veľký tanier polievky, ktorý menej hladným vystačí ako hlavné jedlo, vyjde na približne dva zloté (50 centov). V niektorých mliečnych baroch, hlavne v tých, ktoré na rozdiel od Familjného majú za sebou modernizáciou, sú ceny o niečo vyššie. Za niekoľko zlotých si v tomto bare dusenú mrkvičku s hráškom a pohánkovú kašu kúpila dôchodkyňa Anna. „Som už sama, variť sa mi nechce, a tak chodím sem,“ vysvetlila. Ewelinu a Wojtka, ktorí pracujú v jednej marketingovej firme, do „mliečáku“ ťahá to, že sa v nich môžu najesť zdravo a za rozumnú cenu.

Stravné lístky do mliečnych barov nakupujú pre svojich klientov rôzne charitatívne organizácie. Familijny spolupracuje napríklad so spolkom, ktorý pomáha prepustením väzňom. „Prevádzkovanie mliečneho baru je misia, je to ťažká práca,“ tvrdí Woźniak. Tieto jedálne fungujú často ako rodinné firmy, ktoré sa snažia prevádzkovať s čo najnižšími nákladmi.

„Ide o to, aby sa ľudia mali kde rýchlo najesť a aby to bolo lacné,“ hovorí Woźniak. Mliečny bar, ktorý vlastní jeho matka, podľa neho rozhodne nie je zlatým dolom. A tak je bežné, že tieto jedálne zanikajú kvôli tomu, že ich nikto nechce po predchádzajúcom majiteľovi prevziať, že prídu o dotácie zo štátnej pokladnice, alebo preto, že sa s majiteľom domu nedohodnú na výške nájomného.

debata chyba