Prečo tak často na dovolenke ochorieme?

Odpočítavate čas do štartu dovolenky? Pozor, vaša cesta sa nemusí skončiť najlepšie.

16.06.2014 06:00
lietadlo, cestovanie, žena, stres, strach,... Foto:
Už cesta lietadlom môže byť nepríjemná.
debata

Tešíte na príjemný odpočinok, ale vaše telo môže na zmenu stereotypu zareagovať nielen pozitívne, ale aj negatívne. Spravodajský server News.com.au sa s pomocou odborníkov snažil zistiť, aké zdravotné riziká môžu sprevádzať dovolenku a prečo.

Lietanie môže prebudiť bolesť zubov

„Cestovanie lietadlom môže prebudiť bolesť v zube, ktorý vás dovtedy vôbec nehneval. Spôsobujú ju malé vzduchové kapsuly uväznené v hlbokých plombách alebo miestach doteraz nezisteného kazu,“ vysvetľuje britský zubný chirurg Luke Cascarini. Tento uväznený vzduch má iný tlak ako je v kabíne lietadla a preto spôsobuje bolesť. To isté sa môže stať pri horolezectve či lyžovaní. Bolesť by mala zmiznúť v priebehu niekoľkých hodín po pristátí. Ak nie, je potrebné vyhľadať zubára.

Zmena pohybu čriev

Váš žalúdok je zraniteľný od prvej chvíle, kedy sa vyberiete na cestu. Dlhé lety môžu spomaliť rýchlosť, ktorou jedlo postupuje črevami a to, spolu s možnou dehydratáciou v lietadle, môže viesť až k zápche.

Ste náchylnejší na infekcie

Aj keď ste neboli celé mesiace chorý, môžete podľahnúť chrípke alebo nejakej nákaze okamžite po príchode na dovolenku. Holandskí vedci zistili, že asi každý tridsiaty človek ochorie, akonáhle prestane pracovať a skúsi odpočívať. Tomuto stavu sa niekedy hovorí choroba z voľna. Jedna z teórií uvádza, že keď sme v práci, naše telo neustále produkuje stresové hormóny, ako je adrenalín, čo môže pomáhať zaháňať infekcie, zatiaľ čo bojujeme s požiadavkami životného zhonu. Ale akonáhle skúsime odpočívať, chytíme každú choroboplodnú látku, ktorá preletí okolo. Tomuto javu môže napomôcť aj blízkosť ďalších ľudí v lietadle. Podľa časopisu Journal of Environmental Health Research sa napríklad chrípka prenáša stokrát pravdepodobnejšie v lietadle ako počas bežného života na zemi.

Teplo spôsobuje pokles cukru v krvi

„Horúce počasie vystavuje na inzulíne závislých diabetikov väčšiemu riziku hypoglykémie, kedy cukor v krvi klesne príliš nízko,“ varuje Douglas Twenefour, klinický poradca charitatívnej skupiny Diabetes UK. Predpokladá sa, že ide o dôsledok rozťahovania ciev, keď sa telo snaží ochladiť. Ak teplota stúpne nad 25 stupňov Celzia, mali by si diabetici kontrolovať hladinu glukózy častejšie.

Môžete mať migrénu

„Môžete si myslieť, že dovolenka pomáha bojovať proti bolestiam hlavy, ale v skutočnosti sa môže cestovanie stať spúšťačom migrény. Podľa jednej z teórií vysoký tlak pri horúcom počasí dráždi hypofýzu, oblasť v mozgu fungujúci ako prirodzený termostat,“ vysvetľuje doktor Andy Dowson, odborník na bolesti hlavy londýnskej nemocnice King 'College Hospital. Migréna môže začať aj dôsledkom cestovnej horúčky. Pomôcť môže prevencia. Snažte sa sedieť v najstabilnejšej časti lietadla, čo je nad krídlom, prípadne v strednej časti lode alebo na prednom sedadle auta. Skúste mať oči zatvorené tak dlho a často, ako to ide. Migrénu často vyvolávajú vizuálne informácie sprostredkovávané očami, ktoré sa „bijú“ s informáciami z centra rovnováhy v našich ušiach.

Ste ospalý

Dôvod, prečo tak ľahko podľahnete popoludňajšiemu zdriemnutiu na dovolenke je fakt, že väčšina z nás trpí nedostatkom spánku. Nna dovolenke máme potom tendenciu tento deficit doháňať. K tomu prispieva teplé počasie, ťažké jedlo na obed, alkohol. A človek je správne naladený, aby si doprial siestu.

debata chyba
Viac na túto tému: #lietadlo #choroba #cesta