Tankovať sa oplatí v mestách a v cudzine

Pumpári tento rok pre silné euro nezarobia na slovenských dovolenkároch. Silná domáca mena spôsobila, že v okolitých krajinách, kde sa eurom ako hlavnou menou zatiaľ neplatí, sú palivá lacnejšie ako na Slovensku.

12.07.2009 17:00 , aktualizované: 19:00
Nafta, benzín, tankovanie Foto:
Nafta, benzín, tankovanie - ilustračné foto
debata

Nafta na Slovensku je po Británii druhá najdrahšia v Európe. Pri tisíckilometrovej spiatočnej ceste zo Slovenska na juh k Jadranskému moru však motoristi výrazne neušetria. Ak natankujú naftu v Maďarsku a nie na Slovensku, cesta ich vyjde na palive lacnejšie asi o šesť eur (180 korún).

Podstatne viac môžu na palive ušetriť motoristi, ktorí by sa vydali vlastným autom k Čiernemu moru do Bulharska. V Rumunsku, ktoré je po ceste, totiž vyjde liter benzínu 0,88 eura (27 korún), čo je o 30 centov (9 korún) lacnejšie ako na Slovensku. Pri tankovaní v Rumunsku tak vodiča môže 2 800-kilometrová spiatočná cesta k moru vyjsť na palive na 148 eur (4 500 korún), kým so slovenským benzínom by to stálo 198 eur (6 000 korún).

Pri dovolenkách na Slovensku platí celoročné pravidlo, že palivá sú lacnejšie na pumpách vo veľkých mestách a drahšie na diaľniciach.

...
debata chyba