Cestovať za menej peňazí? Využiť všetky zľavy a vybrať dopravcu

Domácu kasu slovenských rodín už niekoľko mesiacov poriadne stenčuje ekonomická kríza. Zaplatiť tak lístok na vlak či autobus pre rodičov a deti na výlet alebo návštevu sesternice na druhom konci Slovenska nemusí byť ľahké. Výberom správneho autobusového dopravcu, kúpením lístka v predstihu či zistením všetkých zliav na železnici sa však dajú ušetriť desiatky eur.

12.07.2009 12:50
Vlak Foto:
Vlak
debata

„Autobusoví dopravcovia sú totiž súkromné firmy, ktoré si sami určujú výšku cestovného na diaľkovú dopravu,“ povedal Marek Modranský z SAD Zvolen. Lacnejšie pritom vychádzajú malé dopravné spoločnosti, ktoré vlastnia menší počet autobusov a cestujúcich lákajú prijateľnejším cenami za lístky.

Napríklad pri výlete z Bratislavy do Banskej Bystrice sa môže cena lístka pohybovať od 8,30 eura (250 korún) po 10,10 eura (304 korún). Dopravcovia sa však neodlišujú len v samotných cenách cestovného, ale aj v zľavách, ktoré poskytujú. Kým jedna dopravná spoločnosť zníži študentom polovicu z ceny lístka, iná iba 35 či 40 percent a ďalšia vôbec. Študent, ktorý sa vyberie z Nitry na kúpalisko do Štúrova, tak môže zaplatiť z vyše 4-eurového lístka buď 2,15 eura (65 korún), alebo až 2,8 eura (84 korún) a niekedy aj plnú sumu.

Asi pätinu z ceny možno ušetriť pri kúpe spiatočného lístka. Niektorí dopravcovia dokonca ponúkajú otvorený lístok, ktorý má platnosť aj niekoľko týždňov. Približne 20 až 50 centov ustráži v peňaženke lístok kúpený bez miestenky, hoci hrozí riziko, že si cestujúci v autobuse nesadne, alebo sa doň vôbec nezmestí. „Lacnejšie lístky ponúkajú aj vnútroštátne spoje v porovnaní s medzinárodnými,“ doplnil Milan Jankulár zo spoločnosti Veolia Transport Nitra.

Pri ceste vlakom na chalupu či za príbuznými môže rodina ušetriť, musí si však kúpiť niektorú z čipových kariet, ktoré ponúkajú železnice. Študenti a dôchodcovia si tak znížia cenu lístka o 40 percent, dospelí o štvrtinu.

Do vlaku sa dá do ako jediného dopravného prostriedku nastúpiť aj bez lístka. „Máme prípady, keď sa ľudia skryjú na toaletách,“ doplnil Miloš Čikovský, hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko. Ak sprievodca takého pasažiera nachytá, zdanlivo najlacnejšie cestovanie sa predraží o 6,50 eura (195 korún). Aj to iba v prípade, že cestujúci zaplatí pokutu priamo na mieste. „Ak ju zaplatí do piatich dní, jej výška je 13 eur (391 korún),“ vysvetlil Čikovský. Pri oneskorení o viac ako päť dní sa vyšplhá až na 26 eur (783 korún).

...
debata chyba