Hodrušská banská minulosť ožíva aj v podzemí
Prechádzka podzemím spája dobrodružstvo s výletom do slávnej baníckej minulosti, ktorá v Hodruši-Hámroch zanechala svoju nezmazateľnú pečať. Historické budovy, kultúrne pamiatky, tradície, ale aj tajchy, ktoré počas leta lákajú príjemným osviežením po zaujímavých peších alebo cykloturistických túrach v Štiavnických vrchoch.
Zlato a striebro sa v štôlni Starovšechsvätých ťažilo od nepamäti, baníci v nej pracovali až do polovice minulého storočia. „Kam až siahajú korene banskej činnosti, nevedno, ale fakt je, že táto baňa fungovala už v druhej polovici 14. storočia a zatvorili ju roku 1950. Podľa nás sa v nej pracovalo nepretržite najmenej sedemsto rokov,“ hovorí Richard Kaňa zo spoločnosti Slovenská banská, s.,r.,o., Hodruša-Hámre, ktorá štôlňu aj s ďalšími obnovenými historickými objektmi na povrchu sprístupnila ako expozíciu pre verejnosť začiatkom tejto letnej turistickej sezóny.
Na vybratých úsekoch v podzemí sa návštevníci v prítmí dlhých banských chodieb vrátia do minulosti. Na vlastnej koži si môžu vyskúšať nielen atmosféru prostredia, v akej baníci stáročia pracovali, ale aj spoznať vývoj razenia banských diel, dobývania či vystužovania. „Sú to unikátne priestory, o ktorých voľakedajší profesori banskoštiavnickej banskej akadémie hovorili s veľkou úctou ako o učebnici baníctva. Nerobili sme do nich nijaké zásahy a štôlňa vyzerá tak, ako ju baníci opustili,“ pokračuje Kaňa.
Obraz o hodrušskom baníctve dotvárajú expozície vo dvoch obnovených pôvodných budovách. Okrem typických historických nástrojov či pomôcok tu však možno nájsť aj iné zaujímavosti, ktoré s baníctvom úzko súvisia. Vlastnú izbičku tu má legendárny huncút a vtipkár Nácko, atraktívna je aj mineralogická expozícia Kvety baní s exponátmi z regiónu aj z rôznych kútov sveta či trofeje tamojšieho súťažného zlatokopeckého klubu. Svoje miesto tu našli aj miestne tradície a zvyky, medzi ktoré určite patrí hodrušská paličková čipka. Jej výnimočnosť podčiarkuje fakt, že v 40. rokoch 20. storočia práve vo vtedajšej vychýrenej hodrušskej čipkárskej škole vyrobili čipky na svadobné šaty anglickej kráľovnej Alžbety II.
Hodruša-Hámre, ktorú tvoria tri miestne časti Banská Hodruša, Dolné Hámre a Kopanice, však turistom ponúka aj ďalšie historické banícke pamiatky. Tými najzaujímavejšími v Banskej Hodruši vedie internetový náučný chodník Cestujeme v čase, ktorý sa začína a končí oproti štôlni Starovšechsvätých a má 16 zastávok.
Jednou z nich je banícka klopačka z prvej polovice 16. storočia. „Zvolávala baníkov do práce, oznamovala im radostné i smutné noviny. Výnimočná je aj tým, že je v nej fungujúci hodinový stroj s jednou ručičkou, ktorá oznamuje iba hodiny. Nainštaloval ho tam koncom 18. storočia hodinársky majster Emerich Tlačil z Olomouca, dnes funguje vďaka nášmu študentovi Petrovi Fridrichovi, ktorý hodiny pred pár rokmi opravil a stará sa o ne,“ približuje starosta Hodruše-Hámrov Jozef Uram.
K historickým miestnym dominantám patrí aj súsošie Golgoty zo začiatku 19. storočia. Na svoje si prídu aj obdivovatelia sakrálnej architektúry, nájdu tu totiž sedem kostolov. Medzi nimi banícky kostolík v Jalšovej so zaujímavými kľučkami v tvare ryby i najstarší Kostol sv. Mikuláša zo 14. storočia.
Banícka obec, ktorá je ako súčasť okolia Banskej Štiavnice zapísaná do kultúrneho dedičstva UNESCO, ponúka však aj príjemný letný oddych pri vode. Osviežiť sa dá v Hornohodrušskom tajchu v blízkom stredisku Salamandra Resort, odkiaľ sa možno od piatka do nedele vyviezť lanovkou aj s bicyklom na Hornú Roveň a odtiaľ sa vydať po kilometroch turistických a cyklistických trás v Štiavnických vrchoch. Dolnohodrušský tajch v súčasnosti rekonštruujú, vypustený tajch sa stal tohtoročnou turistickou atrakciou.
V pondelok si prečítajte: Čachtický hrad s tajomstvami hradnej pani
© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ