Romantické uličky aj skvelá cyklotrasa! Uherské Hradiště prekvapí

nb, Pravda.sk | 26.03.2015 05:00
Uherské Hradište
Uherské Hradište - Kostol sv. Františka Xaverského. Autor:
Ak neviete, kam na víkend, zamierte do centra Slovácka, k našim českým susedom.

Ak máte radi Moravu, skúste namiesto Valtíc či Mikulova zamieriť do Uherského Hradišťa. Ak sa do tohto 25-tisícového mesta vyberiete na víkend, určite neodídete sklamaní.

Radi sa túlate úzkymi historickými uličkami? Tak to si v meste, ktoré je považované za centrum Slovácka, prídete na svoje. Dýchajú úžasnou atmosférou a ponúkajú pokojné aj zaujímavé zákutia. Na potulkách mestom len výnimočne natrafíte na budovu, ktorú by „domáci“ nechali chátrať, väčšina z nich má za sebou vkusnú rekonštrukciu.

Uherské Hradište -
		centrum
		mesta.
Uherské Hradište -
		Baroková fontána
		na...
+15Uherské Hradište -
		Šikmá veža Starej radnice.

Historická prechádzka mestom
Jednou zo zaujímavostí mesta, ktorá upúta na prvý pohľad, je šikmá veža Starej radnice na Prostrednej ulici, ktorá pochádza zo 14. storočia. V roku 1995 prešla rozsiahlou rekonštrukciou, za ktorú sa radnica dočkala čestného ocenenia „dom roku 1995“. Jedinou zachovanou renesančnou stavbou v meste a zároveň kultúrnou pamiatkou je „dům U Slunce“ na Masarykovom námestí, momentálne v ňom sídli hotel.

Na tom istom námestí stojí aj baroková fontána z osemnásteho storočia sochára Václava Rendera, ktorú zdobia telá delfínov. Za zmienku určite stojí aj impozantný kostol svätého Františka Xaverského, ktorý bol postavený v 17.storočí podľa pražského architekta Dominika Orsiho. A to nie je ani zďaleka všetko, pohľad na pamiatky mesta si pozrite v galérii. Ak vás však priveľa histórie zmôže, centrum Uherského Hradišťa je plné menších vinární s ponukou tunajších vín, kde načerpáte nové sily.

Popri Baťovom kanáli
Po prechádzke centrom mesta padne vhod aj trocha prírody, tí otužilejší už môžu sadnúť na bicykel a užiť si skvelú jazdu alebo sa previezť na korčuliach. Cyklotrasa, prevažne asfaltová, spája niekoľko miest na Morave a je dlhá 80 kilometrov. Z Uherského Hradišťa sa dá vyraziť popri rieke Morave smerom na Kostelany nad Moravou. V teplejšom období je príjemná odbočka do Ostrožskej Novej Vsi, kde sa dá osviežiť v jazere alebo si zahrať golf.

Popri Baťovom kanáli v Uherskom Hradišti vedie...
Popri Baťovom kanáli v Uherskom Hradišti vedie cyklotrasa. Autor: Pravda.sk, Nina Bacharová

Ešte pár zastávok
Aj cestu späť na Slovensko si ešte môžete spríjemniť jednou či dvoma zastávkami. Pár kilometrov za Uherským Hradišťom si prídu na svoje najmä rodiny s deťmi v dedinke Kunovice. Viac než dvadsiatka exponátov lietadiel láka už od hlavnej cesty. V areáli sa môžete poprechádzať medzi exponátmi, ktoré sa len tak nevidia. Medzi nimi je napríklad aj prototyp stroja L-610, ktorý sa nikdy nedostal do výroby.

Kunovice - Letecké múzeum.
Kunovice - Letecké múzeum. Autor: httpflog.pravda.sk

Po pár kilometroch jazdy prídete do Uherského Ostrohu, ktorý takisto stojí za krátku zastávku. Čarovné historické námestie je síce trocha opustené a turistami sa to tam práve nehemží, ale posedieť si v jednej z kaviarní či dať si pivo v malej „moravskej hospode“ nezaberie veľa času a ponechá možnosť pokochať sa námestím. Pre tých, ktorí majú radi históriu, ponúka zrekonštruovaný zámok expozíciu historických hračiek.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ