Vrátili sa prví klienti Karya Tour. Delegáti vraj zmizli a vypli si mobily

ČTK | 10.07.2010 18:13, aktualizované: 
Karya Tour, dovolenkári
Prví dovolenkári, ktorí vyšli do Turecka prostredníctvom Karya Tour, sa vracajú domov. Na snímke Renáta Hebnarová odpovedá na otázky novinárov.
Prví dovolenkári, ktorí boli v Turecku s problémovou cestovnou kanceláriou Karya Tour, sa popoludní vrátili do Bratislavy. Namiesto oddychu v posledných dňoch zažili stres a napätie. Nevedeli, ako sa dostanú domov, niektorých dokonca vysťahovali z hotela, lebo zvyšok pobytu už nemali zaplatený. Nakoniec im pomáhali ruskí delegáti a poisťovňa. Cestu domov už podľa poisťovne majú zabezpečenú všetci.

Desiatky cestujúcich si v sobotu vy­dýchli, až keď prekročili brány letiska. „Konečne doma!“ tešil sa tridsiatnik zo Senca. „V piatok nás vysťahovali von, zamkli nám izby, no a museli sme sa tam ponevierať a čakať, čo sa bude diať,“ opísal záver dovolenky novinárom. Domov mal cestovať až v pondelok.

Nakoniec si s rodinou musel zaplatiť 120 eur za poslednú noc aj taxík na letisko. V 40-stupňových horúčavách nechcel čakať, kým mu ubytovanie zabezpečí Allianz – Slovenská poisťovňa, u ktorej bola Karya Tour poistená, keďže má osemročného syna. „Tým, čo si zabezpečili ubytovanie individuálne, to bude preplatené,“ odkázala dovolenkárom hovorkyňa poisťovne Lucia Muthová. Muž sa podobne ako ostatní o tom, že jeho odlet zrušený nebol, dozvedel o polnoci z faxu. Delegátka cestovky sa totiž vraj zbalila a odišla.

„Hrozný prístup mali slovenskí delegáti. Proste zmizli. Vypli si mobily. Poradili nám ruskú delegátku a tá nám pomohla,“ sťažovala sa mladá žena zo Senice, ktorá pricestovala s malým synom. „Chceli sme zistiť, ako sa dostaneme naspäť, lebo sme nevedeli, či nás tá cestovka ešte dopraví, alebo nedopraví,“ dodala.

Kancelária oznámila v piatok, že sa dostala do finančných problémov. Tie vraj zapríčinila zlá situácia inej spoločnosti v Turecku, od ktorej zájazdy kupovala. V zahraničí zostalo asi 1100 klientov, v súčasnosti ich už bude menej ako tisíc. CK bola proti úpadku poistená na 550.000 eur, poisťovňa teda celkovo zákazníkom preplatí náklady do tejto sumy.

Klienti, ktorí sa vrátili v sobotu, ešte obišli dobre. Ich pobyt a cestu domov zväčša stihla zorganizovať Karya Tour. „Bohužiaľ, sú tam niektorí takí, ktorí si celý pobyt museli hradiť odznovu,“ povedali súrodenci z Novej Dubnice. „Jednej rodine u nás v hoteli povedali, mali dve malé deti, že musia dať 600 eur, alebo odísť,“ dodala Dubničanka.

Tisícky dovolenkárov už s Karya Tour neodcestujú. Najbližšie odlety do Antalye z bratislavského letiska sú zrušené, prílety však podľa jeho hovorkyne Dany Madunickej prebiehajú podľa plánu, ďalšie sú v nedeľu. V utorok bude podľa Muthovej z Turecka vypravené špeciálne lietadlo. „Všetci majú zabezpečený odlet,“ uviedla Muthová.

Turecká kancelária Karya Tour vznikla v roku 2008. Niektorí cestujúci priznali, že si jej služby vybrali aj vďaka výhodnej cene. Podľa informácií Slovenskej asociácie cestovných kancelárií by sa už ďalšie cestovky nemali dostať do problémov. Karya Tour totiž fungovala špeciálnym spôsobom a bola úplne závislá od partnerskej agentúry.