Maľovaná obec Čičmany ožije folklórom

Pravda.sk, ben | 28.08.2018 15:10
cicmany, folklor, fujaristi, fujara,
Stretnutie fujaristov z celého Slovenska v obci Čičmany. Autor:
Stretnutie fujaristov z celého Slovenska, ale aj škola plieskania bičom. Kto má rád slovenský folklór a ľudové tradície, ten nemôže vynechať niektoré z podujatí, ktoré sa budú konať na jeseň v rázovitej obci Čičmany, známej maľovanými zrubovými drevenicami. Prve začína už cez víkend prvého septembra.

V sobotu 1. septembra sa uskutoční Stretnutie folklórnych súborov z okolia Čičmian, v sobotu 29. a v nedeľu 30. septembra tu bude Celoslovenské stretnutie fujaristov a v nedeľu 7. októbra 2018 Škola plieskania bičom. Milovníci folklóru sa stretnú v tunajšom vynovenom barokovo – klasicistickom Kaštieli Čičmany, kde je dnes penzión s reštauráciou.

Riaditeľka Kaštieľa Čičmany Berta Piešová tvrdí, že najvýznamnejším z týchto podujatí je Celoslovenské stretnutie fujaristov. „Očakávame vyše 60 fujaristov a stovky návštevníkov. Sme radi že národná identita a kultúrne tradície nie sú našim ľuďom ľahostajné,“ poznamenala Piešová s tým, že práve Čičmany, ktoré sú pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry, sú dôstojným miestom pre sviatok fujaristov.

Ornamenty, ktoré zdobia domy, majú aj kroje.
Ornamenty, ktoré zdobia domy, majú aj kroje. Autor: Čičmany

Vďaka zápisu do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO je podľa nej dnes fujara známa aj vo svete. „Pozývame všetkých milovníkov folklóru, ale aj ľudových zvykov a architektúry, aby navštívili Čičmany a vychutnali si krásu ľudovej tvorby. A to nielen počas avizovaných kultúrnych podujatí, ale počas celého roka,“ pozýva riaditeľka kaštieľa. Pôvodne zemepanský kaštieľ bol postavený koncom 18. storočia a v roku 2015 prešiel kompletnou rekonštrukciou. Posledným vlastníkom bol gróf Leopold Berchtold, minister zahraničia Rakúsko-Uhorska. "Vo vynovených priestoroch kaštieľa nájdete na stenách originálnu výzdobu s čičmianskymi motívmi,“ hovorí Piešová.

Pôvodne zemepanský kaštieľ bol postavený koncom...
Pôvodne zemepanský kaštieľ bol postavený koncom 18. storočia a v roku 2015 prešiel kompletnou rekonštrukciou. Autor: Čičmany

Kaštieľ je podľa nej ideálny nielen ako základňa pre turistiku, ale aj na konanie firemných eventov, teambildingov, menších kongresov a firemných večerí. Ponúka aj ubytovanie pre 27 osôb, reštauračné služby a k dispozícii je aj hostinec. Reštaurácia kaštieľa reprezentuje domácu kuchyňu. Pochutnáte si tu na marinovaných plátkoch z diviny, grilovanom zubáčovi, pečených rebrách a kolenách, kačici, haluškách i pirohoch, grilovanom oštiepku, štrúdli i palacinkách. Poteší vonkajšie sedenie a veľká oplotená záhrada, kde môžu bezpečne šantiť deti. V nej je aj miniatúrny čičmiansky domček, v ktorom sú hračky, tabuľa a krieda pre deti.

Vďaka zápisu do Reprezentatívneho zoznamu...
Vďaka zápisu do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO je podľa nej dnes fujara známa aj vo svete. Autor: Čičmany

V obci je celkovo 110 chránených objektov

Rázovitá obec Čičmany je známa doma i v zahraničí svojou nezameniteľnou, národopisnou lokalitou, charakteristickou starobylými krojmi, svojráznym folklórnym prejavom a predovšetkým maľovanými drevenicami. Sú najvyššie položenou obcou žilinského okresu. Nachádza sa v čičmianskej kotline, v Strážovských vrchoch, v nadmorskej výške 650 metrov nad morom, 40 km južne od Žiliny.

V obci je celkovo 110 chránených objektov, z...
V obci je celkovo 110 chránených objektov, z ktorých je 36 vyhlásených za kultúrnu pamiatku. Autor: Čičmany

Prvé zmienky o obci Čičmany pochádzajú z roku 1272. Bola známa chovom oviec, výrobou papúč, pestovaním plodín a spracovaním mliečnych výrobkov, predovšetkým bryndze. Od roku 1977 bola dolná časť obce vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu kvôli špecifickým maľovaným dreveniciam s bielymi vzormi, ktoré sú známe po celom svete. Celkovo sa v nej nachádza 110 chránených objektov, z ktorých je 36 vyhlásených za kultúrnu pamiatku. Ornamentácia domov začala v obci pred približne dvesto rokmi a vypovedá o zručnosti vtedajších obyvateľov. V minulosti sa pri zdobení používalo vápno, no neskôr ich nahradili trvácnejšie farby. Pôvodných ornamentov je v obci už málo. Postupne boli nahradené novými inšpirovanými miestnymi krojmi, ktoré sa vyznačujú technickou dokonalosťou, farebnou kompozíciou a bohatosťou, ktorá je typická pre balkánske krajiny. Okrem maľovaných dreveníc sa Čičmany preslávili práve svojimi nádhernými krojmi.

Čičmianske ornamenty zdobia aj olympionikov

Čičmianske ornamenty sú súčasťou svetového kultúrneho dedičstva a tvoria súčasť olympijského oblečenia pre športovcov. Tieto vzory tvoria aj významnú časť slovenského ornamentálneho pokladu. Ich zaujímavosť spočíva v tom, že sú veľmi jednoduché: krížik, kosoštvorec, guľôčka, trojlístok, srdiečko, špirálka, čiarka, bodka, vlnovka, cikcak a baranie rožky. V obci je aj expozitúra Považského múzea sídliaceho v Žiline. Priestory múzea sú umiestnené v dvoch pamiatkovo chránených domoch zdobených originálnymi čičmianskymi ornamentami.

Čičmany ožijú folklórom.
Čičmany ožijú folklórom. Autor: Čičmany

V domoch si môžete pozrieť niekoľko expozícií. Miestne domy zaujali i najvýznamnejšieho slovenského architekta Dušana Jurkoviča, ktorý vypracoval projekt Čičmianskeho gazdovstva pre národopisnú výstavu v Prahe a taktiež sa podieľal na obnove kultúrneho dedičstva po ničivom požiari v roku 1921. Oplatí sa vidieť aj kostol v Čičmanoch, je v barokovom slohu a je zasvätený Nájdeniu sv. Kríža. Ski Čičmany – v lyžiarskom stredisku Javorinka v Čičmanoch sa nachádza 6 lyžiarskych vlekov Tatrapoma. Areál ponúka ideálne podmienky pre rodinnú lyžovačku. Lyžiarom a snowboardistom sú k dispozícii 3 zjazdovky rôzneho stupňa obťažnosti.

Atrakcie, ktoré sa oplatí navštíviť v okolí Čičmian

 • Kúpele Aphrodite v Rajeckých Tepliciach (27 km od Čičmian)
 • Termálne kúpalisko LAURA Rajecké Teplice (27 km)
 • Termálne kúpalisko VERONIKA Rajec (20 km)
 • Slovenský Betlehem v Rajeckej Lesnej (16 km)
 • Golf Park Rajec (15 km)
 • Národná zoologická záhrada Bojnice (37 km)
 • Bojnický zámok (37 km)
 • Znievsky hrad (26 km)
 • Sklársky skanzen, Valaská Belá (21 km)
 • Farma PRÍSTAVKY, Rajecké Teplice (28 km)
 • Ski Čičmany
 • Ski Park Rajecká Lesná (16 km)